Vali Öner, Engelli olmak dünyanın, toplumumuzun, ülkemizin önemli bir gerçeğidir

13 Mayıs 2022 19:08

Vali Öner, Engelli olmak dünyanın, toplumumuzun, ülkemizin önemli bir gerçeğidir

KARS PUSULA / ADEM ALP

Vali Hüseyin Öner, Engelliler Haftası dolayısıyla Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenen programa katıldı.

Ardahan Valiliği Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezinin düzenlediği programda, öğretmenleriyle birlikte sahne alan özel çocuklar ve engelli vatandaşların; oratoryo gösterisi, ilahi ve müzik dinletisi, kafkas halk oyunu gösterisi ve çeşitli oyunlar sergilediler.

Programda konuşan Ardahan Valisi Hüseyin Öner, ülkemizde son yıllarda engellilerin sorunlarının hukuk temelli güvenceye kavuşturulması yönünde ciddi atılımların yapıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Engelli olmak dünyanın, toplumumuzun, ülkemizin önemli bir gerçeğidir. Engellilere yapılan hizmetler sosyal hukuk devleti anlayışının bir gereğidir. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesinde bireylerin insan hak ve özgürlüklerinden, eşit bir şekilde yararlanması ve engellilere sağlanan haklarda önemli bir veri olarak kabul edilmektedir. Türkiye de engellilerin sorunlarının hukuk temelli güvenceye kavuşturulması yönünde ciddi atılımlar yapılmıştır. Yakın geçmişle mukayese edildiğinde, engelli vatandaşlarımızın bakımları, rehabilitasyon ve eğitimleri, istihdam olanakları, sosyal ve sportif faaliyetler, kültürel faaliyetler yolu ile topluma kazandırılmaları yönünde başarılı çalışma ve uygulamalar vardır. Mümkün olduğu kadar engelli vatandaşlarımızın başkalarına en az ihtiyaç duyarak yaşamını sürdüren, üreten ve toplumsal yaşama katkıda bulunan insanlar olarak hayatlarını devam ettirmelerini sağlamak kamunun ve ilgili sivil toplum örgütlerinin temel prensibi olmalıdır. Engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmak, ailelerine destek olmak, sorunların giderilmesine katkıda bulunmak bir insanlık görevidir ve bu konuda hepimizin ortak sorumluluğu olduğu unutulmamalıdır. Engelli kardeşlerimize ve ailelerine hizmet eden, destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlık, mutluluk, yaşantılarında kolaylıklar diliyorum.”

Program sonunda Vali Öner ve beraberindekiler, engellilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.