Yusufpaşa Aile Sağlığı Merkezi'nin açılışı yapıldı

28 Mart 2021 09:00

Yusufpaşa Aile Sağlığı Merkezi'nin açılışı yapıldı

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars Birinci basamak Toplum Sağlığı Merkezinin açılışı yapıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından Kars İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermek üzere 2020 yılında inşaatı tamamlanan ve hizmete alınan Toplum Sağlık Merkezinin açılışı; 65. Dönem Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Kars Valisi belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Tarım Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kars Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Kars İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, Ak Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Kars İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Zakir Lazoğlu dairem müdürleri ve sağlık çalışanlarının katılımıyla resmi açılışı yapıldı.

Saygı Duruşu İstiklal Marşının okunmasının ardından, Kars Sağlık İl Müdürü Lazoğlu açılış konuşması yaptı. Bireylerin ilk giriş kapısı olan Aile Sağlığı Merkezleri, Sağlık alanında önemli bir yer teşkil etmektedir. Aile Sağlığı merkezlerinde vatandaşlarımıza yönelik koruyucu sağlık hizmetleri başta olmak üzere birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetleri, yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapılmaksızın her birimimiz kapsamlı olarak hizmet vermeye çalışmaktadır. Lazoğlu; “Bu bağlamda Yusufpaşa Toplum Sağlık Merkezimiz, vatandaşlarımıza çağdaş, kalite ve iyi koşullarda hizmet verecek önemli sağlık merkezlerimizden biri olacaktır. İnşaatından 2019 yılında başlanılan 26 Ekim 2020 tarihinde yapımı tamamlanan, toplam alanı 2 bin 700 metrekare kullanım alanına sahip olan Toplum Sağlığı Merkezimizde; 5 Aile hekiminin görev yaptığı Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi, 112 Acil Ambulans, Erken Teşhis ve Tarama Merkezi, Kovid koordinasyon Merkezi, Sağlıklı Hayat Merkezi ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Sağlıklı hayat merkezimizde sigara bırakma polikliniği, Diyetisyen, Psikolog, Sosyal çalışmacı, Çocuk gelişimci ve Fizyoterapist hizmetleri de bulunmaktadır dedi.”

Açılış töreninde konuşma yapan Milletvekili Kılıç; Ülkemizde sağlık hizmetlerini karşılaştıracak olursak, diğer hizmetlerle kıyaslayacak olursak, Dünyada en fazla öne çıkan başlıklar arasında sayılabilir Türkiye açısından ve tabiki bundan Kars’ta mahrum olmazdı. Dolayısıyla şuanda şehrimizde ulaşılabilir sağlık hizmetinin verilebilir açısından çok ciddi bir aşamaya geldik. Kars halkımıza laik ulaşılabilir birinci basamak sağlık merkezimizin ilimize ve halkımıza hayırlı olsun, inşallah yeni yapacağımız sağlık alanında yürüteceğimiz hizmetlerle halkımıza daha iyi kaliteli hizmetler vermeye devam edeceğiz dedi.

Birinci basamak Toplum sağlığı merkezinin açılışında konuşma yapan Vali Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz; “Sağlık merkezinin ilimizde pandemi sürecinde en iyi şekilde hizmet verdiğini ifade etti. Öksüz, Ülkemizde ve İlimizde sağlık hizmetlerinin verimliliği, etkinliği, kalitesi her geçen gün artıyor. Kovid-19 salgın sürecinde ülkemiz çok kısa sürede salgın hastaneleri ve şehir hastaneleri yapmayı başardı. Bunlar örnek teşkil edecek, bütün dünya ülkeleri içinde örnek teşkil etti. Sağlık alanında çok önemli başarılar olarak değerlendirildi. Şehrimizdeki hastanelerimiz Kars Harakani Devlet Hastanemiz, Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanemiz şehrimize önemli hizmetler veriyorlar. İnşallah Bölge Hastanesinin yapım çalışmaları da devam ediyor kısa bir süre içerisinde onunda yapım sürecine gireceğini ifade etmek isterim. Böylelikle artık Kars bölge illere çevre illere hasta göndermeyecek ve çevre illerden kendisine hasta gelen, hasta kabul eden ve belki sağlık turizminde de diğer kış turizminden ve kültür turizminden farklı önemli bir merkez haline gelecektir. Yusufpaşa Toplum Sağlığı Merkezimizin ilimizin sağlık hizmetlerine büyük bir kalite getirdiğine inanıyorum ve adeta küçük bir hastane kapasitesinde ve bütün sağlık birimlerini içerisinde bulunduran entegre bir tesis niteliğinde vatandaşlarımıza hizmet verecek dedi. Vali Öksüz; Bu hizmeti ilimize kazandıran Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sağlık Bakanlığımıza ve Sayın Bakanımız Ahmet Arslan, Komisyon Başkanımız Yunus Kılıç’a ve tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.”

Kars'ın sağlık alanında her geçen gün daha da büyüdüğüne dikkat çeken 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Milletvekili Ahmet Arslan, ise şunları söyledi; Ben Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sadece Kars’ımız değil, Ülkemiz, İnsanımız, hatta dünyadaki mazlumların, mağdurların da sağlık ihtiyacını gidermeleri adına ortaya koydukları liderlikten dolayı müteşekkiriz, teşekkürlerimizi arz ediyoruz.  Bu tesisi Harakani Hastanesi ile kıyaslarsak küçük bir yer, bu tesisi Kafkas Üniversitesi Eğitim, Araştırma Hastanesi ile kıyaslarsak küçük bir yer, ancak bu tesisi çok değil bundan 15 yıl önce Kars'a hizmet eden şehirdeki hastaneyle kıyaslarsanız çok büyük bir yer. 2 bin 700 metrekare kapalı alanı olan ve birçok fonksiyonu olan bir tesis, o yüzden hem Aile Sağlığı Merkezimiz, hem Toplum Sağlığı Merkezimiz, hem de 112 Acil İstasyonu olarak hizmet veren bu birim, aslında şehir için çok kıymetli ve çok değerlidir özellikle koruyucu hekimlik hizmeti anlamında önceden tespit edilip müdahale edilmesi anlamında da çok önemli bir tesis dedi.” Arslan; Kars’ta şunda 47 tane ambulans var, ama 2002 yılı ile kıyaslarsak Kars’ta sadece 2 tane ambulans vardı. Bugün burada hizmet veren sağlık kompleksimizde sadece 2 ambulansımız var. 2002 yılında 2 Ambulans koca şehre hizmet verirken bugün aile sağlık merkezimizde 2 ambulans görev yapmakta aradaki fark, Kars’ta 2002 yılında 34 uzman hekim varken, bugün 353 uzman hekim 118 pratisyen hekimimiz var dedi.

 Milletvekili Arslan; Geçtiğimiz gün şehrimizi ziyaret eden, güya şehre değer katmaya gelen ama şehre nifak tohumu eken bazı siyasilerin değerlendirmeleri olmuş. Kafkas Üniversitesi Hastanesinde Öğrenciler staj yapamadıkları için Erzurum’a gidiyorlar. Kendi dönemleri için söylüyorlarsa doğru, bizim dönemimiz için söylerlerse iftira. Yada onlara yanlış bilgi veren birilerinin ağzıyla yanlış. Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi 2008 yılında kurulmuş, Tıp fakültesi hastanesi bitinceye kadar 2012 yılındaki Sağlık Eğitim ve Araştırma hastanesi bitirilip açılıncaya kadar olan sürede öğrenciler Erzurum’da hem eğitim hem de staj görmüştür. Ama 2012 yılından bu güne yani 9 yıldır tıp fakültesi hastanemiz açık öğrencilerimiz Kars’ta eğitim görüyor, dolayısıyla stajını da Kars’ta görüyor. Kars’a gelip bu değerleri çalışmaları yok sayarak sanki eksiklikler üzerinden siyaset yapmak kime ne fayda getirir onu bilmiyorum dedi.

Konuşmaların ardından resmi olarak hizmete açılan birinci derece sağlık hizmetleri merkezinin birimleri ve hizmet bölümleri katılımcılar tarafından ziyaret edilerek bölümlerde yürütülen sağlık hizmetleri hakkında ilgili birim yetkililerinden bilgi aldılar.

 

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.