06 Temmuz 2020 Pazartesi
Anasayfa > İLÇELER > SÜT İŞLETME TESİSLERİNE SIKI DENETİM

SÜT İŞLETME TESİSLERİNE SIKI DENETİM

03.06.2020 17:37 12 14 16 18 yazdır
KARS'TA SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İŞLETMELERİ TESİSLERİNE SIKI DENETİM
SÜT İŞLETME TESİSLERİNE SIKI DENETİM
KARS PUSULA / ADEM ALPÜreten ve Tüketeni kanunlar çerçevesinde korumaktayız. Yaz mevsimi ile başlayan süt ve süt ürünleri üretim ve tüketimi sıkı denetim altında. Kars Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün yaptığı açıklamada; Malumunuz şehrimiz tarım ve hayvancılık şehri, hep söylüyoruz biz hayvancılığın başşehri olmaya aday bir şehiriz. Allah'a şükür hayvan varlığı olarak ve üretim olarak hayvanlardan elde ettiğimiz ürünlerin sanayiye dönüşmesi olarak, bu manada önde olan iller içerisindeyiz. İlimiz belki iklim olarak Batı illerindeki gibi aşırı sıcak olup da ürünlerin çok çabuk bozulacağı bir iklim yapısına sahip değil, ama her halükarda bilhassa hayvansal ürünlerden süt başta olmak üzere ortalama hava iklim sıcaklığında yine çabuk bozulabilecek bir ürün olduğu için daha dikkatli olunmalı. Tabii Yaz aylarının artık gelmesi havaların ısınmaya başlamasıyla bu biraz daha önemli hale geldi. Bizim rutin devam eden denetimlerimiz var, bu dönemde denetimlerimizi daha çok mandıralar ve mandıralarda üretilip işlenen ve satışa sunulan satış yerlerindeki ürünler üzerine, hayvansal süt ürünleri üzerine yoğunlaştıracağız dedi.
Dr. Düzgün; “Sayın valimizin destekleriyle yine Ankara'da milletvekillerimizin gayretiyle DAP tarafından bu manada destek almış olan da bir projemiz var. Önümüzdeki günlerde İnşallah bu projenin startını ’da vereceğiz, tam da bu konuyla ilgili çünkü süt ineğin memesinden ilk çıktığı andan, tüketicinin sofrasına gittiği ana kadar korunması önlem alınması ve kontrollü olarak tüketime sunulması ve piyasaya arz edilmesi gereken bir ürün olduğu için, ahırdan başlıyor temizlik. Destekle aldığımız bu proje ile özellikle hayvancılığın çok yoğun olduğu hayvan sayısının fazla olduğu köylerimiz olmak üzere, örnek köyler seçeceğiz. Köylerde bu seferki eğitimimizi ahırlarda gerçekten işini sıkıntısını çeken, yükünü çeken, bacılarımız, annelerimiz yani hanım kardeşlerimiz üzerine kurgulamayı düşünüyoruz.
Ahırda çalışan bayanlar üzerine eğitimler yapacağız, ama ciddi eğitimler olacak bu düzenli programlı profesyonel bir eğitim ekibi kurup, sütün hijyenik sağımından tutun satıcıya mandıracıya gidinceye kadar olan noktasını içerecek. Kısmen buzağı bakım, besleme de dahil olmak üzere bir eğitim vereceğiz, eğitim sonunda başarılı olan eğitime katılan kursiyerlerimize de başta süt sağım makinaları olmak üzere hediyeler vereceğiz, öyle hem kaybedeni olmayacak iki türlü de maddi manevi kazanç sağlayacak bir proje kurguladık. Bununla İnşallah bahsettiğimiz kontrolü ahırdan başlatmış olacağız, tabi bu bahsettiğimiz proje genel bir proje ama özelde şu anda bizim başta mandıralar olmak üzere hızlı bir şekilde kontrol denetimlere başladı. Mandıralarımıza bilhassa üretmiş oldukları yağ ve peyniri de her mandıranın etiketini basmasını istiyoruz, zaten zorunlu bu hususta bu uygulamaya uymayan mandıralara gerekli cezai işlemleri uygulayacağız. Mandıralara gerekli tebligatı yapıyoruz, hatırlatmayı yapıyoruz öncelikli olarak uyarıyoruz hem mandıra işletmesini kontrolden geçiriyoruz, hemde mandıra sahiplerini bu konuda uyarıyoruz. Mandıraları bitirdikten sonra satış yerlerine geçeceğiz, yine satış yerlerinde öncelikli olarak genel tertibatına temizliğine düzenine, daha sonra da satılan ürünlerin hesaplama koşullarını, arzla ilgili durumlarını kontrol edip gerekli uyarıları yapıp ve bu hususta cezai müeyyide uygulamaktan sakınmayacağız ve uygulayacağız. Çünkü öncelikli olarak tüketicimizin sağlığı önemli biz hep şunu söylüyoruz, üreticimizin sayın bakanımızın tabiriyle koruyacağız ama tüketiciyi de kollayacağız, üreticinin daha çok kar etmesi için daha fazla kazanması için gayret göstereceğiz, ama tüketicinin de sağlıklı gıdaya ulaşması için elimizden geleni yapacağız. Havaların ısındığı şu günlerde, Allah'a şükür bu covid-19 salgınının normalleşmeye başladığı artık, tedbirlerin biraz hafifletildiği hastalığın birazcık sıkıntısının azaldığı bu günlerde esnafımız,  satışları hem dış satışa, hem iç piyasadaki satışla düzene girmeye başladı. Bizde bu manada esnaflarımız başta olmak üzere,  üreticimizden, ahırımızdan, son satış noktasına kadar kontrollerimizi yapacağız. Ve onlardan istirham ediyoruz ki bu ürünlerin bir hassa hayvansal gıdaları çabuk bozulan,  artı dörtten sonra özel korunması gereken ürünler olduğu için, insan sağlığını birinci derecede etkileyen bu ürünlerde daha dikkatli davranmalarını gerek,  saklama koşullarının gerek satış ortamının sunum ortamlarının standartlarımıza uygun olması hususunda istirham ediyoruz. Kendilerinden biz bu manada ricacıyız ama yapmayanlara da gerekli cezayı müeyyide uygulayacağız. İnşallah hem tüketicimiz üreticimiz kazanacak hem tüketicimiz sağlıklı gıda tüketecek sloganıyla yeniden bu dönemde hızlı bir şekilde başladık memleketimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum açıklamasında bulundu.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri