SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMI BAŞLADI

06 Ocak 2024 09:04

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMI BAŞLADI

KARS PUSULA / ADEM ALP

Sarıkamış Harekatı'nın 109'uncu yılı etkinlikleri, gündüz şehit yakınları, gaziler ve gazi aileleri onuruna düzenlenen yemekle başladı. Akşam ise Kur'an-ı Kerim ve Mevlit programı ile meşaleli yürüyüşle devam etti. 109 yıl önce Enver Paşa komutasında düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen binlerce Mehmetçik, törenlerle anılıyor. Hava sıcaklığının sıfırın altında 5 derece olduğu Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki programa yüzlerce kişi katıldı. Her yıl ocak ayının ilk haftasında düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında Kars Valiliği öncülüğünde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü marifetiyle gündüz şehit yakınları ve gazi aileleri onuruna yemek verildi. Sarıkamış’ta bir otelde Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ziya Polat’ın ev sahipliğinde düzenlenen yemeğe Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sevim Sayım Madak, Kars Milletvekili Adem Çalkın, protokol üyeleri ile şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınları katıldı. Başta Sarıkamış Şehitleri olmak üzere tüm şehitler için Saygı Duruşu bunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda İstanbul Bağcılar İstoc Cami İmam Hatibi Sefa Taşkesenlioğlu tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti okundu.
Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ziya Polat da Sarıkamış'ın Türk harp tarihinin önemli muharebelerine sahne olduğunu, ordunun çok ağır şartlar altında hem düşmanla hem salgın hastalıklarla hem de soğuk kış şartlarına karşı kahramanca mücadele ettiğini ifade etti. Vali Polat; Sarıkamış'ın şehit olurken bile kol kola giren ve ebediyete yol alan Mehmetçiğin, fedakarlık ve kahramanlık örneğidir. Sarıkamış, aziz milletimizin bu mukaddes vatanı müdafaa etmek için bir hilal uğruna her türlü zorluğu göze alabileceğinin ispatıdır. Bin yıldır üzerinde yaşadığımız bu kutsal topraklarda bugün özgür bir şekilde yaşayabiliyorsak, burada huzurlu bir şekilde bir araya gelebiliyorsak, mukaddesatımız koruma altındaysa, ezanlar semada yankılanıyorsa, şanlı bayrağımız dalgalanıyorsa, şüphesiz ki bunu bedelini canıyla, kanıyla ödeyen aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz İfadelerini kullandı.
Ardından Ak Parti Kars Milletvekili Adem Çalkın ise yaptığı konuşmada; Ülkenin her karış toprağında, vatanını bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz ve gazilerimiz, bizlerin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. Milletimizin istiklali, istikbali şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış bir kalbe sahip olan nesiller yetiştirmekle mümkündür. Bunun için geleceğimizin teminatı olan gençlerimize, Malazgirt'te, Miryokefalon'da, Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da, Sarıkamış'ta, Güneydoğu Anadolu Bölgemiz başta olmak üzere 30 yılı aşkın bir süredir terör örgütlerine karşı ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde de tüm Türkiye'de verilen mücadeleyi iyi anlatmalı, bu aziz vatan uğrunda gösterilen fedakarlığı öğretmeliyiz dedi.
15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi soğuk havaya aldırış etmeden Sarıkamış Şehitlerini andı. Etkinlikler kapsamında İzmir Soğuk Heykel Atölyesi tarafından soğuk heykel performansı gerçekleştirildi. Türk bayrakları ve meşalelerle 7’den 70’e binlerce vatandaş, katıldığı meşaleli yürüyüşte 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez', 'Şehit Sarıkamış' sloganları atarak yaklaşık 4 kilometre yürüyerek Yukarı Sarıkamış Şehitliğine gitti. Meşaleli yürüyüş ‘Ruhunuz Şad Olsun’ adlı yazının protokol üyeleri tarafından yakılması ve duaların edilmesiyle sona erdi. 

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.