Sarıkamış Rallisi için geri sayım başladı

15 Şubat 2024 08:51

 Sarıkamış Rallisi için geri sayım başladı

KARS PUSULA / ADEM ALP

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı olarak planlanan “Sarıkamış Rallisi” için geri sayım başladı. 23-25 Şubat tarihinde yapılacak olan ralli ile ilgili tanıtım toplantısında 2000 metre üzerinde kar üstünde Dünya’da tek yarışın startının buradan verileceği bildirildi. Toplam 350 kilometre uzunluğunda olan Sarıkamış Rallisinde yaklaşık 40 sporcu çam ormanlarıyla çevrili karla kaplı pistte yarışacak.

Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi, 23-25 Şubat tarihlerinde Eski 36 Spor Kulübü tarafından Kars Valiliği, Kars Belediyesi, Sarıkamış Kaymakamlığı ve Sarıkamış Belediyesi destekleri ile Duja Hotels, VST Tour, ICRYPEX, Spor Toto, Remed Assistance, Salados, Power App ve Fora Araç Takip sponsorluğunda organize edilecek. Oyman Atabay sezonu ilk organizasyonu olan ralli, 23 Şubat Cuma akşamı saat 18.00’de Kars Kalesi önünde düzenlenecek start seremonisi ile başlayacak. Organizasyonun ilk gününde, saat 20.00’den itibaren Sarıkamış Kayak Merkezi’nde oluşturulan seyirci özel etabı geçilecek. Rallinin Cumartesi günü saat 08.00’de başlayacak olan ikinci gününde ise, Yukarı Sarıkamış, Handere ve Kızılçubuk bölgelerinde yer alan Remed Assistance, Petrol Ofisi Maxima ve Şehitler etapları iki kez geçilirken, ekipler Sarıkamış Kayak Merkezi’ndeki Belediye Otoparkı’nda yer alan servis alanında günü sonlandıracaklar. 25 Şubat Pazar günü saat 08.00’de direksiyon başına geçecek olan ekipler, bu kez de Yağbasan, İsnos ve Keklik Deresi mevkiinde yer alan Harun Hayali, Mustafa Koç ve VST Tour etaplarını ikişer kez geçtikten sonra, saat 13.20’den itibaren Duja Chalet önündeki finiş podyumunda gerçekleşecek ödül töreni ile sezonun ilk rallisini tamamlamış olacaklar. Aynı zamanda Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ve Celal Gülerhan TOSFED Ralli Kupası’na da puan verecek olan Sarıkamış Rallisi’nde, transfer maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle; Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’ndan alınan katkı payı ile katılımcılara destek amaçlı kayıt bedellerinde %40 indirim uygulanıyor.

Kars Valiliği Kar Toplantı Salonu’nda düzenlenen değerlendirme toplantısında ralli hakkında sunum yaparak katılımcılara bilgi veren Eksi 36 Spor Kulübü yetkilisi Emrah Çoban, Sarıkamış’ta 23-25 Şubat tarihlerinde yapılacak olan “Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası” Türkiye’de ilk ve tek olarak gerçekleşecek. Ayrıca 2024 yılında yapılacak olan otomobil sporlarında teker Sarıkamış’tan dönmeye başlayacak. Çünkü kar Sarıkamış’ta Şubat ayında başlıyor ve aslında bizim için çok önemli. Avrupa’daki 4 kar rallisinden 1 tanesi, fakat daha önemlisi bunu netleştirmemekle birlikte Dünya’da 2000 metrenin üstünde yapılan kar rallisi yokmuş. 1 tane Meksika’da var Dünya Ralli Şampiyonası koşuluyor ama o da toprakta yapılıyor. Baktığımız zaman Sarıkamış konum itibariyle Dünya’da 2000 metre üzerinde yapılacak tek yer ve bu hem sporcuları hem de otomobilleri zorlayan, otomobil firmalarının dikkatini çeken ralli haline gelecek. Şuanda İtalya ve Kıbrıs’tan sporcular geliyor, İran’dan da katılım için bizden dosyaları istediler.” dedi.

Marka değeri artan Kars’a ralli ile yeni bir değer katılacağını söyleyen Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ziya Polat ise, "Kristal karlar diyarı Sarıkamış’ta en önemli kayak merkezlerinden birisi olan Sarıkamış’ta artık ralli şampiyonasında bir marka olma yolunda ilk başlangıcı yapıyoruz. 23 Şubat’ta başlayacak olan Türkiye Ralli Şampiyonası Değerlendirme Toplantısı için bir araya geldik. İnşallah marka değeri her geçen gün artan Kars’ımıza bir yenisini daha ilave etmiş olacağız. Çok büyük bir emek var, yaklaşık 2 aydır tüm arkadaşlarımız çalışıyorlar. Umarımı Kars’ımıza ve bölgemize yakışır bir yarış olur. Ben de geçtiğimiz gün ziyaret ettim milli sporcumuzun Türkiye Ralli Şampiyonu İbrahim Okyay’ın da kendi söylediği Dünya’daki en güzel üç pistten birisidir burasıdır. Biz doğal güzelliğimizi teknik altyapımızla birleştirerek Kars’ın ralli şampiyonasında merkez olması amacıyla bismillah diyoruz. Umarım katılan sayısı çok olur, ilerleyen yıllarda da uluslararası ralli şampiyonasına da hazırlık yapmış oluruz. Emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, kazasız belasız ralli şampiyonası geçiririz.” ifadesini kullandı.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.