PERİNCEK, PNÖMONİ’NİN ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR

PERİNCEK, PNÖMONİ’NİN ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR

12 Kasım 2019 15:24

PERİNCEK, PNÖMONİ’NİN ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR
KARS PUSULA / ADEM ALP

PNÖMONİ; önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kars Harakani Devlet Hastanesi doktorlarından Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Perincek, Pnömoni’nin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

12 Kasım Dünya Pnömoni Günü nedeniyle gazetemize açıklamalarda bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Perincek, Pnömoni (zatürre) akciğerleri etkileyen ve çoğunlukla da bakteri ya da virüslerin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı olduğunu kaydetti.

Perincek, Pnömoni’nin genellikle hasta kişilerle doğrudan temas nedeniyle bulaştığını ifade ederek, “Sağlıklı bir kişide akciğerleri oluşturan içi hava dolu kesecikler (alveoller), zatürre geçiren hastada, zatürreye neden olan mikrobun akciğerlere ulaşmasını takiben, sıvı ve iltihap hücreleri ile dolar. Bu durum zatürre geçiren hastanın soluk alıp vermesini zorlaştırır ve kanında oksijen düzeyinin düşmesine neden olur.  Zatürre geçiren hastaya uygun tedavi verilmezse, hastalık giderek daha fazla akciğer alanını etkiler ve sonunda hastanın ölümüne neden olabilir.” dedi. “Mikropların akciğere ulaşarak zatürre oluşturması, üşüme-titreme, yüksek ateş, öksürük, balgam çıkarma, göğüs ağrısı, halsizlik, terleme gibi çeşitli şikayetlere yol açmaktadır” diyen Perincek, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bazı zatürre türlerinde, halsizlik, iştahsızlık, kas ve eklem ağrılarını takiben sinsi başlangıçlı kuru öksürük, hafif ateş, bulantı, kusma ve baş ağrısı görülebilir. Beş yaşından daha küçük çocuklarda ise bu şikayetler dışında sık soluk alıp verme, soluk alıp verirken akciğerden ses duyulması (hışıltı), beslenme güçlüğü, gibi başka şikayetler de olabilir. Bu şikayetlerle başvuran hastanın muayenesi ve akciğer grafisinde saptanan bulgular ile hastalığa kolayca tanı konulabilir.” 

Pnömoni’nin aşılama, yeterli ve dengeli beslenme ve çevresel koşulların iyileştirilmesi yolları ile önlenebildiğini söyleyerek, “Bunun yanı sıra, bebeklerin anne sütü ile beslenmesi, kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek, hava kirliliğinin önlenmesi, sigara içilmemesi, çocuklarda pasif sigara dumanına maruziyetinin ortadan kaldırılması gibi önlemler de hastalık açısından gerekli ve önemlidir. Hastalık açısından iki önemli riskli yaş grubu beş yaş altı çocuklar (özellikle 2 yaş altı) ve 65 yaş ve üzeri yaşlılardır. Zatürrenin beş yaş altı çocuklar arasında en önemli ölüm nedeni olduğu ifade edilmektedir.” şeklinde konuştu. 

Perincek, Pnömoni’nin 65 yaş ve üzeri kişilerde özellikle farklı hastalıkların varlığında öldürücü olabildiği uyarısında bulunarak, “Bununla birlikte, hastalığın sıklığı da daha genç yaş gruplarına göre 65 yaş ve üzerinde yüksektir. Zatürreden korunmak için Aşılanma önerilmektedir. Çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar (Astım, KOAH gibi kronik akciğer hastalığı bulunanlar, diyabet, kronik böbrek yetmezliği, kronik karaciğer hastalığı ve bağışıklığı baskılayıcı hastalığı olanlar) rutin aşılama programı çerçevesinde zatürre aşısı olmalıdırlar.” diye konuştu.

Pnömoni’nin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu hatırlatan Perincek, zamanında tanı konmayıp tedavi edilmeyen hastalarda ise ölümle sonlanabildiğini söyledi.


 


Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.