Öksüz Amacımız 1 milyon turist ağırlamak

Öksüz Amacımız 1 milyon turist ağırlamak bunun için gerekli çalışmaları hep birlikte yapalım dedi.

12 Haziran 2019 19:22

Öksüz Amacımız 1 milyon turist ağırlamak
KARS PUSULA/ADEM ALP
Öksüz Amacımız 1 milyon turist ağırlamak bunun için gerekli çalışmaları hep birlikte yapalım dedi. "Turizm Sektöründe Ara Eleman Yetiştirme" kursu başladı. Kars Valisi Türker Öksüz, Turizm eğitim kursa katıldı Kars'ta gelişmekte olan sektörler arasında yer alan Turizm sektöründe farkındalığı artırmak tarihi ve kültürel varlıkları sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda değerlendirerek turizm bilincini canlandırmak amacı ile yerli ve yabancı turistlere daha iyi hizmet vermek için "Ara Eleman Yetiştirme" kursu Kars İl Halk Kütüphanesi Konferans salonunda başladı. 
5 gün sürecek olan kursa 103 kursiyer katılım gösteriyor. düzenlenen kursa Kars Valisi Türker Öksüz, Kars Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay ve kursiyerler katıldı. Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Ilgaz Yıldırım tarafından 103 kursiyere verilen dersi dinledi.
Ardından Vali Öksüz  bir konuşma yaparak, Kars'a yaklaşık 200 bin turist geldiğini ancak amaçlarının 1 milyon turist ağırlamak olduğunu söyledi. Vali Öksüz, "Şehrimiz her geçen gün turist faaliyetinin yoğunlaştığı, turizm sektörünün her geçen gün ivmelendiği önde gelen şehirlerden birisi. Artık yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlayan yıllık 200 bin rakamına doğru gidiyoruz. Bu önemli bir potansiyel. Bizim bu sayıyı 1 milyona ilk etapta çıkarmamız lazım. Elbette turizm sektörü şehrimizi besleyen, şehrimizin ekonomisine yön veren, can damarı olan sektörlerden birisi. Onun için turizmde faaliyet gösteren hem kamu kurumlarımız hem özel sektör, konaklama tesislerimizden tutun bu alanda hizmet veren, ulaştırma sektöründe çalışanlarımız, yeme-içme tesislerini çalıştıran özel sektöre faaliyet gösteren girişimcilerimiz yani hizmet veren bu sektörde herkes, hepimiz işbirliği yapmak durumundayız. Amacımız şehrimizin turizmden aldığı payı daha da artırmak. Bu amaçla elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, burada yaptığımız çalışma da tabi turizm sektörünün hak ettiği yere gelebilmesi için bu alanda restorasyon çalışmasından tutun her türlü yatırımlara kadar bir dizi faaliyet yapmanız gerekiyor. Mutlaka şehri geliştirmemiz, şehrin genel temizliğinden tutun tarihi ve turistik yerlerimizin restorasyonu, bakımı, onarımı hepsi çok büyük önem arz ediyor. Ama her şeyden daha önemlisi aslında turizm sektöründe faaliyet gösteren insanlarımızın, hizmet veren kişilerin eğitimidir. Çünkü yıllık şuanda 200 bine yakın kişiyi misafir ediyoruz, misafir ettiğimiz yerli ve yabancı turistlerle, ziyaretçilerle onlara hakikaten bir misafir konumunda, güler yüz, konuşma, iletişim, tabi ki diksiyon hepsi çok önemli. Bu amaçla tabi böyle bir eğitim faaliyetini başlatalım istedik. Amacımız bu eğitim faaliyetiyle turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu ara elemanın niteliğini artırmak. Umuyorum ki bu kurs faydalı olur. 40 saatlik bir program. 103 kişi katılıyor ve 5 gün sürüyor. Bu eğitime katılmak kadar devam ettirmekte önemli. Umarım ki son güne kadar katılan kursiyerlerimiz bu eğitim programından en üst düzeyde faydalanır" dedi.  Vali Öksüz, Kursiyerlere Sizlerin buraya gelen ziyaretçilerimize davranışlarınız, bu kadar önemli olan turizm sektörünün geleceğini çok yakından etkileyecektir. Çünkü gelen insanları biz bir kez daha ağırlamak istiyoruz. Dolayısıyla sizler bu konuda ne kadar bilinçli olursanız, eğitimli olursanız biz bu amacı çok daha rahat yerine getirmiş oluruz. Sizlere başarılar diliyorum, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.