Lazoğlu, 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü

14 Haziran 2022 21:52

Lazoğlu, 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Zakir Lazoğlu, 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Uzm. Dr. Lazoğlu yaptığı açıklamada, “Düzenli ve gönüllü kan bağışının insan hayatındaki önemini anlatmak ve pekiştirmek için kutlanan bir gündür. Kaza / yaralanmalar, cerrahi işlemler, kanser ve kan hastalıkları gibi çeşitli nedenlerle çok sayıda hastamız kana ihtiyaç duymaktadır. Tek kaynağının insan olduğu düşünüldüğünde kan ihtiyacı yalnızca kan bağışçıları tarafından karşılanabilmektedir.” dedi.
“Gönüllü kan bağışçıları sayesinde binlerce hayat kurtarılmıştır.” diyen Lazoğlu, “İnsanın hayati sıvısı olan kanın yerine hiçbir şekilde muadili üretilemez sentetik olarak elde edilemez. Kullanım ömürlerinin de kısa olması sebebiyle sürekli bağışçıların kan bağışında bulunarak yerinin doldurulması gerekmektedir. İşte bizler “14 Haziran Kan bağışçıları gününde “sosyal medya ve basın aracılığı ile tüm halkımıza kan bağışının hayati önemini anlatarak sağlıklı her bireyi kan bağışına davet ediyoruz. Kan bağışında bulunmak bir hayatı yaşama döndürdüğü gibi kan bağışında bulunan bireyinde daha sağlıklı olmasına etki etmektedir.” ifadesini kullandı.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.