Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

06 Nisan 2021 18:40

Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars İl Koordinasyon Kurulu 2021 yılı 2. Toplantısı Kars Vali Vekili Mehmet Zahid Doğu başkanlığında yapıldı.

Gazi Toplantı Salonunda yapılan toplantı öncesi açıklama yapan Kars Vali Vekili Mehmet Zahid Doğu, “Tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele etmekteyiz. Son süreçte vaka sayıları yükseldi, biz Kars ili olarak değerlendirmemizde ise 3’üncü dalgayı yaşıyoruz. İlk 2 dalgada Sağlık Bakanlığımızın rehberliğinde, İçişleri Bakanlığımızın gönderdiği genelgeler çerçevesinde ve sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde aldığımız tedbirlerle başarılı olduk. Bu 3’üncü dalgada da yine ilk 2’sinde olduğu gibi dikkat etmemiz gerekiyor. her bir insanımızın üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek bu 3’üncü dalgayı da Allah’ın izniyle atlatacağımız inancındayız.” dedi.

Maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet etmemizi anımsatan Doğu, özellikle taziye ziyaretlerine dikkat edilmesi gerektiğini ve alınan tüm tedbirlere uyulması konusunda ricada bulundu.

Bir gazetecinin Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan vaka sayılarına göre Kars’ta son 1 haftada vaka sayısı oranı 2 katına çıktı, mevcut yüksek riskli il (turuncu) kategorisinde bulunan Kars’ın çok yüksek riskli il (kırmızı) kategorisine geçme olasılığını nedir? sorusuna Kars Vali Vekili Mehmet Zahid Doğu, “Şuan tabi resmiyette bir açıklama yok. Malumunuz geçtiğimiz günlerde sayın Cumhurbaşkanlığımızın başkanlığında toplanan kabinede belli süreler verildi. O hafta belki renk haritası açıklanacaktı, “biraz daha gözlemleme taraftarıyız” dendi. Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı veriler üzerinden yol haritamızı çiziyoruz. O yüzden resmi açıklamalara itibar etmek gerekiyor, ama vaka sayımız son süreçte yükseldiğini bilmenizi isterim. Gelişmelerden kamuoyunu haberdar edeceğiz.” yanıtını verdi.

Kars’ta yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Doğu, “17 yatırımcı kamu, kurum ve kuruluşumuz tarafından il yatırım takip sistemi olan İLYAS sistemine dönemsel olarak girilen 10 sektörde 210 projemiz bulunmaktadır. Projelerin maliyet bilgisini ifade etmek gerekirse, toplam proje tutarları 5.341.112,794 TL önceki yıllar harcama toplamı 671.869.626 TL toplam yılı ödeneği 310.727.603 TL, yılı harcama tutarı 13.563.689 TL olmak üzere toplam harcama tutarı 685.433.315 TL’dir. Bu projelerden 4 tanesi bitmiş 105 tanesi devam etmekte 25 tanesi ihale aşamasında 76’sı henüz başlanmamıştır. Kamu, kurum ve kuruluş bazında bu 210 projeyi açtığımız DSİ 24. Bölge müdürlüğünün 62, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün 46, Kara Yolları 18. Bölge Müdürlüğümüzün 28, Devlet Demir Yolları 4. Bölge Müdürlüğümüzün 14, Özel idaremizin 12, Üniversitemizin 11, Sarıkamış Belediye Başkanlığının 11, Erzurum Orman Bölge Müdürlüğümüzün 7, Kars Belediye Başkanlığının 4, Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğün 2, Gençlik ve spor İl Müdürlüğünün 2, İl Sağlık Müdürlüğümüzün 2, Tarım Orman Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğünün 2, İl Afet Acil Müdürlüğümüz, İl Tarım Ve Orman Müdürlüğümüz, Erzurum Tapu ve Kadastro 8.Bölge Müdürlüğümüz ve TEİAŞ 15. Bölge Müdürlüğümüzün 1’er Projesi bulunmaktadır. Sektör bazında projelerin dağılımını ifade etmek gerekirse Tarım ’da 70, Eğitim’de 52, Ulaştırma ve Haberleşmede 43, İmalat 19, Sağlık 6,Turizm sektöründe 5, Enerji 2, Konut 1, diğer kamu hizmetleri ve sosyal tesisler noktasında 10, Diğer kamu hizmetleri ve teşebbüsler noktasında 2 olmak üzere ifade edilmiştir. İlçe bazında projelerin dağılımına baktığımızda Kars merkezimize ait 75, Sarıkamış ilçemize ait 44, Kağızman ilçemize ait 20, Arpaçay ilçemize ait 14, Selim ilçemize ait 13, Digor ilçemize ait 11, Akyaka ilçemize ait 6, Susuz ilçemize ait 4 ve muhtelif ilçeler olmak üzere 23 projeden oluşmaktadır.” ifadesini kulandı.

Doğu’nun açıklamasının ardından yatırımcı kuruluşlar sunum eşliğinde çalışmaları anlattı.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.