Kış mevsimi öncesi Petek Temizliği Neden Yapılmalı?

01 Kasım 2023 20:09

Kış mevsimi öncesi Petek Temizliği Neden Yapılmalı?

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kış mevsimi öncesi Petek Temizliği Neden Yapılmalı? Önemi ve Faydaları Nelerdir?
Kombi ve peteklerin uzun ömürlü olması için yıllık periyodik bakımının yaptırılması gerekmektedir, peki ama neden? Konuyla ilgili uzmanlar uyarıyor Kaloriferlerinizi yakmadan önce Petek ve Kombi bakımınızı yaptırın.
Petek temizliği yaptırın uyarısında bulunan ve temizliği önemi hakkında bilgi veren Kardeşler Makinalı Petek Temizleme uzmanı Yunus Kemer, Günümüzde en çok iklim değişiklikleriyle birlikte kış aylarında hava şartları çok soğuk geçmektedir. Isınma sistemi olarakta hemen hemen her yerde kalorifer ve kombi kullanımı mevcuttur. Isınma sistemlerini kolaylaştıran ve ısının dağıtım merkezi olan kombiler vazgeçilmez bir icaddır. Isınma verimini arttırmak ve ısı seviyesini yükseğe ulaştırmak için peteklerin temiz ve suyun saf olması germektedir. Isınma verimini düşüren tortu, çamurlaşmış tesisatın içerisindeki diğer maddeler ısı seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenledir ki petek temizleme oldukça önemli olmaktadır. Özellikle radyatörlerin alt kısmına çöken ve suyun hareket etmesini engelleyen maddeler kombiyi zorlayarak doğalgaz enerjisinin fazla tüketilmesine neden olmaktadır.
Kemer; Gerek tesisat suyumuzun kireçli olması gerekse daha önce de bahsettiğimiz gibi koruyucu kimyasalların zaman içerisinde tortular oluşturması tıkanmanın sebepleridir.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.