Kars'ta Sağlık Çalışanına Şiddet Uygulayan Kişi Tutuklandı

29 Kasım 2021 17:25

Kars'ta Sağlık Çalışanına Şiddet Uygulayan Kişi Tutuklandı

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars Harakani Devlet Hastanesi Çocuk Servisi’nde hasta yakınının saldırısına uğrayan hemşire Enes Safa Yurduöz (22) dakikalarca darp edildiğini anlattı. Yurduöz aldığı darp raporu ve verilen ‘beyaz kod’ sonucu B.V. polis ekiplerince gözaltına alındı. Kars Harakani Devlet Hastanesi aciline dün çocuğunun şikayeti üzerine müracaat eden baba B.V. ilgili doktorun muayenesinin ardından yatış verildiği ve serviste ilgili hemşire tarafından burun irrigasyonu işlemi yapılacağı kendisine bildirildi.
İşlemi yapan hemşire Enes Safa Yurduöz’ün işlemi sert yaptığı iddiasıyla baba B.V. tarafından dakikalarca darp edildiği iddia edildi. B.V. tarafından atılan kafa sonucu Yurduöz’ün alt dudağımda açılma, boğazını sıktığı için morarmalar ve alt bölgesine attığı tekmeler neticesinde hemotoli oluştu. Yurduöz aldığı darp raporu ve verilen ‘beyaz kod’ sonucu baba B.V. polis ekiplerince gözaltına alınarak emniyete götürüldü. B.V.’nin emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece kasten yaralama, kasten yaralama tehdit ve darp suçlarından tutuklanarak ceza evine gönderildi.
Dakikalarca darp edilen Yurduöz yaşadığı olayı gazetecilere açıklayarak, “Dün sabah 08:30 sıralarında yatan bir hastamız vardı. Doktorumuzun sözel direktifiyle hastanın burun irrigasyonu yani burun yıkama işlemi yapılması iletildi. Biz de onun için hastanın odasına gittik, bu bizim hastayla ilk temasımızdı. Odada hastanın yanında babası vardı ve babasına durumu açıkladık, bu işlemi neden yaptığımızı, niçin olduğunu, çocuğun daha rahat nefes alabilmesi için yaptığımızı açıkladık. Gerekli pozisyonu vermesini ben işlemi yaptığım zaman sırtına vurup apsime etmemesi için daha rahat sıktığımız serumun çıkması için yapmam gereken işlemleri açıkladım. Ondan sonra babası kalktı aldı kucağına çocuğunu, gerekli pozisyonu verdi ben de o arada serum fizyolojiyi çektim, çocuk hastanın burnunu yıkarken, bir kez işlemi gerçekleştirdikten sonra çocuk ister istemez geri çekilme yaşadı ve bu olayın ardından baba, ‘Burası acemi birliği. Burada kimse bir iş bilmiyor, iş bilen kimse yok. Herkes birbirine emirler veriyor, burası ne? Buradan dışarı çık’ tarzında küfürlü sözlerle birlikte bana odadan çıkmamı söyledi. Ben de kendisine işlemi kendimin yapmadığını, doktorumuzun sözel direktifiyle çocuğun daha rahat nefes alması için yaptığımızı söyledikten sonra hemen boğazıma yapışıp beni duvara yaslayarak kafa atmaya başladı. Kafa darbesini aldıktan sonra ben ister istemez afalladım, odadan çıkmaya çalıştım ama bırakmadı beni, yakama yapıştı. Bana tekme atmaya başladı, fiziki darp etmesine devam etti. Bir süre sonra erkek yakını gelerek araya girdi, ben o arada kendimi o şahsın elinden kurtarır kurtarmaz dışarıya fırladım ve sağlıkçı arkadaşlarıma ‘beyaz kod’ vermesini ilettim. Beyaz kodun akabinde polis ekipleri ve güvenlik güçlerimiz servise intikal etti. Hasta yakınları tekrar odadan çıktıktan sonra üzerimize gelmeye devam ettiler, sanki bu olay normalmiş gibi, yaptıklarının çok sıkıntı olmamış gibi ‘bir şey olmaz, kusura bakmayın’ şeklinde devam ettiler.” dedi. Yurduöz, kendisinin yaşanan olayın ardından darp raporu aldığı ve aldığı raporda “Kafa atmasıyla alt dudağımda açılma gerçekleşti, boğazımı sıktığı için morarmalar var ve alt bölgelerime tekme attığı için hemotoli geliştiğine dair aldığım darp raporunda da mevcuttur.” diye konuştu.
Kars Harakani Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Aytaç Erman Keskin ise pandemi süresi boyunca mesai menfuru gözetmeksizin çalışan sağlıkçı arkadaşların böyle bir olayla karşı karşıya gelmesinin çok üzücü olduğunu ifade ederek, “Sağlık Müdürlüğümüz ve Kars Valiliğimizce gerekli girişimler başlatılmış olayın üstüne gidilmiştir. Genç kardeşimize bir daha böyle bir şey yaşamamasını, kendisinin nezdinde bütün sağlık çalışanlarının böyle bir olayla bir daha karşılaşmamasını temenni ediyorum. İlgililerin gereğini yapacağından da hiçbir şüphemiz tabi ki yoktur.” ifadesini kullandı.
Dün sabah saatlerinde Kars Harakani Devlet Hastanesi Çocuk Servisi'ne rahatsızlanan çocuğunu yatıran B.V. görevli hemşire Enes Sefa Yurduöz'ün yaptığı işlemi beğenmeyerek, Yurduöz’ü darp etmişti. Boğazını sıkarak kafa atan daha sonra da tekmeler savuran saldırgan B.V.’den odanın dışına çıkarak kurtulabilen hemşire Yurduöz'ün şikayeti üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince ikamet ettiği merkez Soylu köyünde gözaltına alınan B.V., emniyetteki işleminin ardından adliyeye sevk edildi. B.V., çıkarıldığı mahkemece “kasten yaralama, hakaret ve tehdit” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.