KARS'TA RAMAZAN PİDESİ NASIL ÜRETİLECEK?

KARS'TA RAMAZAN PİDESİ NASIL ÜRETİLECEK? NE GİBİ TEDBİRLER ALINACAK.

21 Nisan 2020 13:59

KARS'TA RAMAZAN PİDESİ NASIL ÜRETİLECEK?
KARS PUSULA / ADEM ALP

Koronavirüs Ramazan pidesini de etkiledi. Ramazan ayında Ramazan pidesi nasıl satılacak, Sosyal mesafe kurallarına yönelik nasıl bir yol izlenecek ve vatandaşların pide almak için oluşturacağı yoğunluğun engellenmesi konularında Kars Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Kars Esnaf Odalar Birliği Başkanı Adem Burulday ve Kars Fırıncılar Lokantacılar Odası Başkanı Subutay Kılıç bir araya gelerek bazı kararlar aldılar. 

Toplantı öncesi açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün şu açıklamada bulundu; Dünyada olduğu gibi Ülkemizde ve ilimizde de Covid19 dediğimiz salgınla ilgili önlemler kapsamında,  yaklaşan ramazan ayı nedeniyle vatandaşlarımızın ramazan sofralarında olmazsa olmazlarından olan sıcak ekmek ve ramazan pidesi kültürümüz var. Bu nedenle bu süreçte fırınlarımızın üreteceği özellikle ramazan pidesinin üretimden satışına kadar olan tedbirleri ele almamız gerekiyor. Bu nedenle vatandaşlarımıza çağrımız ve uyarımızdır, lütfen ille de sıcak pide alalım diyerek akşam saatlerine kalmadan, fırınlarımızda sosyal mesafe, ekmeğe el vurmadan ve ücret öderken dikkat etmemiz gereken kuraları unutmamalarını özellikle talep ediyorum. Aldığınız her ürünü mutlaka ama mutlaka paketlenmesine dikkat edelim açıkta ekmek almayalım uyarısında bulundu.

Kars Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Subutay kılıç ise; Kars Tarım Ve Orman İl Müdürümüze çok teşekkür ederim. Covid19 salgınının başladığı güden bu güne kadar özellikle ekmek üretim alanında hizmet eden fırıncı esnafımız ile bire bir görüşmeler ve çalışmaları yerinde incelemeleri bizlere destek olmuştur. Bugün bizimle birlikte yaklaşan ramazan ayı nedeniyle üretilen ekmek ve Ramazan pidesi konularında bazı kararlar doğrultusunda önlemler almak için bir araya geldik. Bu kararlar doğrultusunda ramazan pidesi almak ve özellikle sıcak olsun mantığı ile hareket edenlerin önüne geçmek için bazı kararlar alacağız. Benim buradan Kars halkından ricam lütfen ama lütfen sıcak pide alayım düşüncesini bu yıl erteleyelim, çünkü sıcak pide almak için akşam saatlerini bekleyen vatandaşların koronavirüs salgınının da ne kadar tehlikeli olduğunu göz ardı etmemelerini rica ediyorum mümkünse erken saatlerde yani gün içerisinde ramazan pidelerini fırınlarımız'dan alsınlar açıklamasında bulundu. 

Kars Esnaf Odaları Birliği Başkanı Adem Burulday; Yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de Ramazan pidesi kültürü var,  bu nedenle fırınlarımızda yoğunluk yaşanmakta. Bizlerde odalar birliği, Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Kars Fırıncılar Odası yönetimi bir araya gelerek,  Ramazan ayı süresince fırınlarımızda yaşanması muhtemel yoğunluğun önüne nasıl geçebiliriz,  ve vatandaşlarımızın sosyal mesafe kurallarına riayet etmelerini nasıl sağlarız konularında görüş alış verişinde bulunacağız buradan alınan kararları hem vatandaşımıza hemde fırıncı esnafına duyuracağız dedi. 
Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.