Kars'ta Aşı Çadırına Vatandaşlardan Yoğun İlgi

24 Ekim 2021 16:07

Kars'ta Aşı Çadırına Vatandaşlardan Yoğun İlgi

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars’ta koronavirüs aşılama çalışmaları kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yoğunluğun azaltılması ve vatandaşların aşıya daha hızlı şekilde ulaşmaları için aşı çadırında da hizmet vermeye devam ediyor. Kars Toplum Sağlığı Merkezi, koronavirüs aşısının uygulanmasını hızlandırmak amacıyla vatandaşların aşıya daha rahat ulaşabilmesi için il merkezinde aşı çadırı hizmetini sürdürüyor. Bu kapsamda Toplum Sağlığı Merkezi ekipleri tarafından, çadırda koronavirüs aşıları yapılmaya devam ediliyor. Aşı çadırına ise vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.
 
Kars Toplum Sağlığı Merkezi filyasyon ve aşılama ekibi doktoru Berkcan Aydın, Şuna da ilimiz genelinde, hem kurmuş olduğumuz aşı çadırları hem de köylerimizde mobil ekiplerimiz ile aşılama çalışmalarımız devam ediyor. Dr. Aydın, önemli olan bizim aşılamaya devam etmemizin yanında halkımızın da gelip aşısını yaptırmasını istiyoruz. Bizim onlardan ricamız, köylere gittiğimizde köy halkının, merkezdeyken merkezdeki halkımızın gelip aşılarını olmalarını istiyoruz. Elimizde Biotech ve Sinovac aşılarımız her ikisi de var isteyen istediği aşıyı olabilir. Doktor Aydın, “Vatandaşlarımız randevu almadan direk gelip çadırlarımızda veya hastanelerimizde aşılarını olabilirler. Ancak daha önce randevu almış olan vatandaşlarımız e-nabız sisteminden randevularını iptal etmeleri halinde gelip aşı çadırlarımızda aşılarını yaptırabilirler açıklamasında bulundu.”
Kars Toplum Sağlığı Merkezi Hemşiresi Büşra Tarih, ise yaptığı açıklamada; Aşılarımız Kars İl Sağlık Müdürlüğümüzden buzlu ve don şekilde alınıyor, özel aşı kaplarımızla getirilerek aşı çadırımızda bulunan buzdolabında uygun şartlarda çözüldükten sonrada vatandaşlarımıza uygulaması yapılıyor. Bir flakon altı kişiye uygulanmaktadır. Aşılarımızı hazırladıktan sonrada hızlı bir şekilde vatandaşlarımıza uygulamaktayız dedi. 
Hemşire Büşra Tarih, “vatandaşlarımıza talepleri doğrultusunda uygulamış olduğumuz aşısının ardından uyarılarda bulunuyoruz. Bu uyarımız sadece aşının uygulandığı bölgeye olası enfeksiyon oluşmaması adına o bölgeye su vurmamalarını öneriyoruz. Ancak aşıdan bir gün sonrasında herhangi bir sıkıntı olmadan su vurulması sıkıntı olmaz. Bunun akabinde aşı olan vatandaşlarımızda birkaç gün kol ağrısı olabilir. Bu nedenle bazı vatandaşlarımız ilk aşıyı olduktan sonra ikinci aşıda sıkıntı oluyor diyenler var. hiçbir şekilde vatandaşlarımız bu kanıya varmasınlar. Bu durumun sadece insanlarımızın yapısına göre değişkenlik gösterebilir ama sonuçta sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için herkesin gelip aşı yaptırmasını istiyor ve öneriyoruz açıklamasında bulundu.”

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.