KARS KIRMIZI ÇİZGİSİNİ ÇEKTİ

30 Mart 2021 20:18

KARS KIRMIZI ÇİZGİSİNİ ÇEKTİ

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars'taki uygulama kapsamında ana caddeler ile okul çevrelerindeki yaya geçitlerine Kırmızı Çizgiler çizildi, vatandaşlar ve sürücüler bilgilendirildi. İçişleri Bakanlığının "Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir" uygulaması kapsamında şerit boyama etkinliği gerçekleştirildi.
Kars’ta yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer ve zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, geçit çizgileri kırmızıya boyanmaya başlandı.
Bu kapsamda Cumhuriyet Caddesi ve İnönü Caddesinde düzenlenen etkinlikte, Vali Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay, Kars Esnaf Odalar Birlik Başkanı Adem Burulday ve öğrenciler “Yaya Geçidini Kırmızı Çizgi” çekti.
Sürücülere kırmızı düdük ve uygulamayla ilgili tanıtıcı broşürler hediye ettiler.
Vali Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yaya önceliğinin, kurallara uymanın yanında bir trafik adabı olduğunu ifade ederek, "Yayalarımıza mutlaka öncelik vermemiz modern, çağdaş ve medeni olmanın en tabi gereklerinden bir tanesidir. Böyle yapmak suretiyle hem yaya güvenliğini sağlamış oluyoruz hem de bir insan, sorumlu bir yurttaş olarak gerekli hassasiyeti göstermiş oluruz." dedi. Öksüz; Binlerce kişiyi maalesef trafik kazalarında kaybediyoruz, yaralanan vatandaşlarımız oluyor, maddi hasarlarımız oluyor, tabi bu çalışmalarda sevindirici olan önemli sonuçlar veriyor. Ölümlü ve yaralanmalı kazalarda ciddi düşüşler hem Türkiye geneli hemde ilimizde sağlanmış oldu.  Bu çalışmalarla ancak trafik güvenliği konusunda farkındalığı mutlaka devamlı kılmamız lazım. Her an herkesi trafik kazalarına karşı trafik güvenliğini sağlayıcı tedbirlere dikkat etmesi lazım. Biz bugün yaya öncelikli trafik düzeninin topluma tanıtılması ve bir farkındalık oluşturması için çalışma yaptık. Öğrencilerimizde katıldı kamu görevlilerimiz, hepimiz bir kez daha burada yaya önceli trafik düzenine dikkat çekiyoruz. Önceliğin yayalarda olduğu sloganını tekrar herkese hatırlatmak istiyoruz. Nihayetinde hem ölümlü hem yaralanmalı trafik kazaları azalsın. Cumhurbaşkanımız tarafından strateji belgesi geçtiğimiz günlerde tanıtıldı ve resmi gazetede yayınlandı ve bazı hedefler konuldu. İnşallah 2023 yılına ve 2050 yılına kadar trafik kazalarında sıfır noktasına ulaşmak istiyoruz ve ilk anda da 2023’te de %50 kazalarda azalma olması içinde gerekli çalışmaları hep birlikte yapıyoruz. Vatandaşlarımızdan isteğimiz şu trafik kurallarına harfiyen uyup riayet etsinler. Önceliğin yayada olduğunu hiç akıllarından düşürmesinler ve hep birlikte toplumda bu bilinci oluşturalım trafik kazalarında inanıyorum ki çok önemli katkıları olacak açıklamasında bulundu. 

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.