KARS İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BEŞ İLDE OPERASYON DÜZENLEDİ

KARS İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BEŞ İLDE OPERASYON DÜZENLEDİ

16 Ekim 2020 09:14

KARS İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BEŞ İLDE OPERASYON DÜZENLEDİ
KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü, Kars merkezli 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Suç işlemek amacıyla Örgüt Kurma ve Nitelikli Dolandırıcılık suçundan 23 şüpheli şahıs gözaltına alındı.
Kars Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında Kars İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün ortak çalışması sonucu suç işlemek amacıyla Örgüt Kurma ve Nitelikli Dolandırıcılık suçuyla alakalı kendilerini banka personeli olarak tanıtıp vatandaşları arayarak kimlik bilgileri ve banka kart bilgilerini almak suretiyle dolandırıcılık yaptığı tespit edilen 30 şüpheli şahıs hakkında yakalama kararı verildi. 
Polis ekipleri tarafından teknik, fiziki takip çalışmalarında ve  örgütün yönetici ve üyelerinin finansal hareketlerinde yapılan incelemede; örgütün yönetici ve üyelerinin dolandırıcılık eylemlerinden yüksek miktarda haksız kazanç elde ettikleri ve birçok vatandaşımızı mağdur ettikleri tespit edildi.
Suç Örgütünün yönetici kadrosu ve üyelerine yönelik "Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma" ve "Nitelikli Dolandırıcılık" suçlarından Kars merkezli İstanbul, Adana, Şanlıurfa ve  Afyon’da eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Yakalama kararı bulunan 30 şüpheli şahıstan 23’ü yakalandı.
Yapılan aramalarda  vatandaşın bilgisi dışında kimlik bilgileri kullanılarak açılan yüzlerce telefon hattı ve kredi kartı bilgileri ele geçirildi.
Konuyla ilgili olarak Kars Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Vatandaşlarımızın, kendilerini arayarak  banka görevlileri olarak tanıtan şahıslarla kredi kartı bilgilerini ve telefonlarına gelen SMS de yazılı bankalara ait havale EFT veya alışveriş yapılmasına olanak sağlayan şifreleri kesinlikle paylaşmaması gerekmektedir. Hiçbir banka veya devlet görevlisi sizden banka tarafından gelen SMS kodunu söylemenizi istemez.” denildi.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.