KARS ÇAYI KAN AĞLIYOR

12 Temmuz 2022 23:45

KARS ÇAYI KAN AĞLIYOR

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars’ın tarihi dokusunun ortasından geçen ve kentin ismini alan çay, çevreye pis koku saçıyor. Şehir kanalizasyon şebekesi, sanayi sitesindeki işletmelerin peynir altı sularını Kars Çayı'na dökmesi nedeniyle çevreye yayılan pis koku kentte yaşayanları bezdirdi. 
Havaların ısınmasıyla birlikte kokudan Kars Çayı'na yaklaşılamıyor. Kars Kalesi ve etrafında Bedesten, 12 Havariler Kilisesi, Ebu-l Hasan Harakani Hazretleri türbesi, Evliya Cami ve diğer onlarca tarihi dokuyu bağrında barındıran bölgeden geçen Kars Çayı'ndaki pis kokunun, bin yıllık geçmişi bulunan şehre büyük zarar vermekte.  Kars Çayı'nın yine geçtiğimiz yıl Kars Valiliği tarafından başlatılan Vadi projesi ve Bedesten kurulması yönünde bir dizi çalışma yapıldığı alanı da etkileyen kirlilik ve pis koku artık kabullenilir bir durum olmaktan çıktı.
Bedesten bölgesinde dolaşan vatandaşlar ise pis koku ve kirlilik hakkında şöyle konuştular: "Tarihi dokusu nedeniyle Kars'a gelen yerli ve yabancı turistler özellikle bu bölgeyi geziyor. Çevresine inanılmaz bir koku ve kirli bir görüntü yayan Kars Çayı da tam bu bölgenin ortasından geçiyor. Yıllardır, özellikle de Temmuz ayı başlarında havaların da ısınmasıyla çevreye ağır bir pis koku yayıyor. Şimdi burada gezmek o pis kokular nedeniyle neredeyse imkansızlaştı. Umarız ki buna daha kalıcı bir çözüm bulunur." Kentin kanalizasyon şebekesinin çaya akması, sanayi sitesindeki işletmelerinin peynir altı sularını çaya bağlaması, su seviyesinin de düşmesi ve havaların da iyice ısınmasıyla pis kokuların ağır bir şekilde çevreye yayıldığını görmekteyiz dediler. 

 

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.