Kars Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ayhan Bilgen; Devletin Bildiğini Kuldan Saklamayın.!

23 Mart 2024 19:26

Kars Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ayhan Bilgen; Devletin Bildiğini Kuldan Saklamayın.!

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ayhan Bilgen, Gazi Kars İttifakı bileşenleri, siyasi parti temsilcileri ve basın mensuplarının katıldığı bir iftar programı düzenledi.
İftar programına, Gazi Kars ittifakını destekleyen Alper Tunga Kılıç, Büyük Türkiye Partisi Kars İl Başkanı Emrah Doğu, Tek parti Kars İl Başkanı Faruk Topçu, Keçiören Belediye Başkan adayı Ercan Yılmaz, Ses Parti Kars İl Başkanı Sedat Cihangir, Ses Parti Genel Başkan Yardımcısı Ferhat Özmen, Ses Parti MYK Üyesi Orhan Fidan, Ses Parti Genel Başkan Yardımcısı N. Asuman Özer ve Saadet Partisi Kars İl Başkanı Erkan uslu, Saadet Partisi Kars İl Sorumlusu Adem Alp, AGD Kars İl Başkanı Sebahattin Gül, Cihannuma Derneği İl Başkanı Hakan Tan, Arıcılar Birliği Başkanı Erol Adim katıldı.
Basın mensuplarına teşekkür ederek konuşmasına başlayan Bilgen, “Siz değerli basın emekçilerimize teşekkür ediyorum. Seçime on gün kaldı sesimizi duyurdunuz. Ulusal medyanın merkez medyanın kamplaştığı ve sadece tarafgirlik yaptığı bir ortamda bütün adaylarla birlikte bizim de Karslılarla buluşmamızı kolaylaştırdınız. Çok zor şartlarda gazetecilik yapıyorsunuz elbette şehrin sorunlarını gündeme getireceksiniz ama bizimde hemşerilerimize ulaşmamıza yardımcı oldunuz” dedi.
“TÜRKİYE’DE PARTİLER ARTIK TOPLUMUN ÜZERİNE BİR YÜK”
Bağımsız aday olmasına yönelik eleştirilere yanıt veren Bilgen, siyasi partilerin, “ülkeye yük” olduğunu savunarak, “Biz bu yola çıktığımızda, “bağımsız olmaz ancak arkanızda güçlü bir parti olursa seçim kazanılır” diyenlere ben hep tersini iddia ettim. Dedim ki; Türkiye’de partiler artık toplumun üzerine bir yük, şehirlerin üzerinde bir kambur, partilerin üzerine çöreklenmiş çıkar grupları, ideolojileri, inançları, kimlikleri siyasal projeleri sadece araçsallaştırıyorlar. Ne yazık ki şehirden çok ülkeden kendi kişisel çıkarlarının dertlerindeler ve bunu da kişisel çıkar olarak ifade edemedikleri için şahsi rantlarını örtmek için ideolojiyle inançla adeta sosluyorlar. Toplumu kutuplaştırıyor, kamplaştırıyorlar” ifadelerini kullandı.
Seçime kısa bir süre kaldığını anımsatan Bilgen, “Bugün polemik yapmak, siyasi propaganda yapmak niyetinde değilim. Geriye 10 gün kaldı Halep ordaysa arşın burada. 10 sonra hepimiz boyumuzun ölçüsünü alacağız. Bu şehir, kimi takdir ediyor, kime onay veriyor, kime yol veriyor ve kimi bu şehrin yönetiminde görmek istiyor hep birlikte göreceğiz” dedi.
KATILIMCI DEMOKRASİ VURGUSU
Katılımcı demokrasi vurgusu yapan Bilgen, “Bizim açımızdan geçen bir buçuk yılın ardından haksız biçimde görevden alınmamızın üzerinden 3 buçuk yıl geçti. O bir buçuk yılın bizim açımızdan ifade ettiği iki tane büyük kazanım var. Yeniden çöpler toplanmamaya başlanmış, yollar bozulmaya başlamış ama çöp toplanır, yol yapılır, su sorunu çözülür. Bütün bu maddi kazançlardan ziyade iki önemli şeyi kazandırdık bu şehre. Bunlardan birisi, şehri birlikte yönetmek. Yani katılımcılık, kimseyi dışlamadan, kimseyi, inancı, etnik kökeni siyasi görüşü ve oy verip vermemesini bir kriter haline getirmeden şehri birlikte yönettik” diye konuştu.
“ŞEHRİN İMAR PLANI TAMAMLANDI”
Kars’ın imar planının yapıldığını ifade eden Bilgen, "Bazı adaylar hala bitmedi diyor. 'Şehir imar planını yeniden yapacağız' diye vaatte bulunuyor. Oysa meclisten geçti onaylandı. Yeni bir belediye yapmayacaklar, mevcut belediyeyi yönetecekler dolayısıyla o imar planı geçerlidir." dedi.
“KARS'I KELLE HESABINA GÖRE Mİ YÖNETECEKSİNİZ?”
DEM Parti ve MHP adaylarına seslenen Bilgen, "Ben çok net bir çağrıda bulundum; aynı mantıkla yönetecek misiniz yoksa kelle hesabına dayalı sadece sayısal çoğunluğa dayalı, demokrasinin çürümüş, kokuşmuş 'biz daha kalabalığız' dolayısıyla 'biz yöneteceğiz siz bize boyun eğeceksin' anlayışı ile mi Kars'ı yönetmeye çalışacaksınız?" şeklinde soru yöneltti.
Bilgen, Cumhur İttifakı’nın (MHP) adayı Ötüken Senger ve DEM Parti Başkan adayı Kenan Karahancı’ya “ mal varlığınızı açıklayın” çağrısında bulundu.
Geçtiğimiz günlerde de adaylara çağrıda bulunan Bilgen, “Biz bir buçuk yıl hesapları düzenli bir biçimde astık. Belediye de şeffaf olmanız için önce kişisel hayatınızda şeffaf olmanız gerekiyor. Ben mal varlığımı açıklarken bir propaganda olsun diye reklam olsun diye açıklamadım. Birilerine örnek olsun diye açıkladım. Onlarda eğer helal kazanmışlarsa hesabını veremeyecekleri bir kuruş yoksa malları mülkleri kendi zenginlikleridir. Belediyeyi şeffaf yönetecek olan önce kendi özel hayatıyla malıyla mülküyle ilgili hesabını iyi verir” diye konuştu.
“BÜYÜK LAF ETMEK YERİNE LÜTFEN MAL VARLIĞINIZI AÇIKLAYIN”
Bilgen şöyle devam etti: İki rakibimiz var birisi öğretmen (DEM Parti Belediye Başkan Adayı Kenan Karahancı), birisi öğretim üyesi (MHP Belediye Başkan Adayı Ötüken Senger) bir öğretmen ve öğretim üyesinin ne malı olabilir? Emeği ile çalışmışsa, başka bir işle uğraşmamışsa, babasından da büyük bir miras kalmamışsa bazı büyük şehir adayları gibi vasat makul geçinme sınırının biraz üzerinde tasarrufu olabilir. Üçüncü kez çağrıda bulunuyorum; Büyük laf etmek yerine lütfen mal varlığınızı açıklayın. Açıklayın ki, Karslılar bilsin, sizin de çok şeffaf dürüst siyasetçiler olarak bugüne kadar hesabınızı veremeyeceğiniz hiçbir şey yok. Mal varlığınızı açıklarsanız, belediyeye geldiğinizde bu halkın kör kuruşunun hesabını soracağınızı, hesabını vereceğinizi hissettirmiş olursunuz.
“DEVLETİN BİLDİĞİNİ KULDAN NİYE SAKLIYORSUNUZ”
Çağrısına cevap alamadığını anımsatan Bilgen, “Sanki duvara konuşuyorum. Belediye ile ilgili büyük büyük laflar ediyorlar sükseli projeler yayınlıyor, devasa hayal ürünü eserleri kamuoyuyla paylaşıyorlar ama nedense lütfedip mal varlıkları ile ilgili iki çift laf etmiyorlar. Çok basit bir şey zaten belediyeyi kazandığınızda bir zarfın içerisine mal varlığınızı yazıyorsunuz bir zarfın içinde teslim ediyorsunuz. Bittiğinde yine mal bildiriminde bulunuyorsunuz, görev boyunca haksız bir kazancınız var mı yok mu ortaya çıkıyor. Devletin bildiğini kuldan niye saklıyorsunuz. Allah’ın bildiğini kuldan saklama ihtiyacını neden hissediyorsunuz” diye sordu.
“BİZE SOSYALİST NUMARALARI ÇEKİP, MİLLİYETÇİ NUTUKLAR ATIP, MAL MÜLK YIĞMIŞSANIZ HESAP VERECEKSİNİZ”
2019 öncesi MHP Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta döneminde gündeme gelen yolsuzlara isim vermeden değinen Bilgen, “Eğer savunulamayacak bir şey yoksa, helal kazançsa Karslılar kendilerini yönetmeye talip kişinin malını mülkünü bilsin. Bilsin ki, sonrasında daha önceki belediye başkanlarında olduğu gibi devasa bir zenginleşme çoluk çocuğuna oteller, televizyonlar yatırımlar olduğunda bu paranın Kars’ta işçinin alın terinden çalındığını da herkes bilsin. Umarım çağrımı üçüncü kez duymazdan gelmezler. Kendi partilerine, seçmenlerine saygının gereği budur” diye konuştu.
Çağrısında ısrar eden Bilgen, “Yani bize sosyalist numaraları çekip, milliyetçi nutuklar atıp, mal mülk yığmışsanız bunu nereden yığdığınıza dair de hesap vereceksiniz. Siyasete soyunan herkes gizli saklı bir şeyinin olmayacağını bilerek girmeli” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.