FOSEPTİK ÇUKURU DEĞİL KARS ÇAYI

02 Ağustos 2022 17:09

FOSEPTİK ÇUKURU DEĞİL KARS ÇAYI

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars Çayı geçtiği Dereiçi bölgesinde bulunan elektrik santraline ait barajın arkasında toplanan atıkları görenleri şaşırıyor. Özellikle Dereiçi bölgesine dinlenmek için gelen vatandaşlar gördükleri manzara karşısında ne yapacağını şaşırıyor. 
Kars Çayı’nın geçtiği Dereiçi bölgesinde bulunan baraj su tuttuğundan çaya karışan atıklar baraj arkasında toplandı. Adeta bataklığa dönen suyun yüzeyi etrafa pis koku saçarken, vatandaşlar suyun önün açılarak pisliğin temizlenmesini istiyor. 
 “Bataklığa dönmüş”  Barajın bulunduğu bölgede mesire alanı olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, baraj etrafının bataklığa döndüğünü belirttiler.  Yetkililerin suyunun akarını açarak bölgeyi temizlemesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, “Burası çok kötü olmuş. Adeta suyun yüzeyi pislikle dolmuş. Etrafa pis koku yayıyor. Yetkililer buraya bir çözüm bulmalı, baraj kapağı açılarak suyunun akışı sağlanmalıdır” dediler.
Devlet Su İşleri konuya el atması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, “DSİ ne iş yapıyor. Suyun önünü neden açılmıyor. Burası adeta toplanan pislikle bataklığa dönmüş. Buna bir çözüm bulunmalı, zaten Kars Çayı zehir akıyor” diye sitem ettiler.  Baraj kapaklarının kapalı olduğu bölgede suyun yüzeyinde toplanan pislikler, suyun içerisinde canlı bırakmazken, vatandaşlar DSİ’nin baraj kapaklarını açarak suyun tahliyesini yapmasını istediler. 
Uzun yıllardan beri Kars’ın en büyük yarası olan Kars Çayı zehir akmaya devam ediyor. Bir türlü arıtma tesisinin yapılmadığı çayda canlı ise yaşamıyor. Kentin bütün atıklarının aktığı Kars Çayı’na arıtma tesisinin ne zaman yapılacağı ise bilinmiyor.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.