ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE İŞ-KUR'DAN DESTEK

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE KARS İŞ-KUR'DAN DESTEK

26 Ağustos 2020 15:25

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE İŞ-KUR'DAN DESTEK
KARS PUSULA / ADEM ALP

İŞ-KUR Kars İl Müdürü Yusuf Bulut, 2020 yılının 1. döneminde 34 engelli ve eski hükümlülerin hibe desteğinden faydalandığını ve 2020 yılının 2. döneminde ise 122 projenin başvurusunun yapıldığını söyledi.
2020 yılının 1. dönemi (Haziran ayına kadar) için 16 engelli ve 18 eski hükümlünün projesinin kabul edildiğini ve projesi kabul edilen kişilerin faaliyetlerine devam ettiğini kaydeden Bulut, “ 2017 yılından 2020 yılının 1. dönemde eski hükümlülerin kendi işini kurmasına yönelik proje kapsamında toplam 77 proje kabul edilmiş ve 2 milyon 474 bin 443 TL, engelliler için ise 41 proje kabul edilmiş olup ve 1 milyon 418 bin 935 TL şahısların hesaplarına yatırılmıştır.” dedi.
Kabul edilen projelerin genellikle ilimizde hayvancılık üzerine olduğunu belirten Bulut, “İlimiz tarım ve hayvancılık bölgesi olduğu için bize talepte bulunulan projelerin çoğunluğu da hayvancılık üzerine oldu. Ayrıca son güncel rakama göre; engellilere ödenen hibe miktarı 65 bin TL’ye kadar, eski hükümlülere ise 45 bin TL’ye kadar destek veriyoruz. Bu hibeler 3 yıl boyunca İŞKUR tarafından her 6 ayda bir denetimi yapılmaktadır, 3 yıldan sonra mal veya canlı hayvanlar kişilerin mal varlıklarına yazılıyor.” ifadesini kullandı.
Bulut, engellilerin ve eski hükümlülerin son yıllarda kendi işini kurmak için hibe programına rağbet gösterdiğini de dile getirerek, “2020 yılının 2. dönemi için 122 tane proje vardır. Projeden faydalanan kişilere yönelik yaptığımız denetimlerde, bu projeden çok memnun olduklarını, devletin engellilere ve eski hükümlülere yapmış olduğu hibe projesinden mutlu olduklarını gözlemliyoruz.” Şeklinde konuştu.
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü olarak ellerinden geldiği kadar desteklerini vatandaşlara sunmak için çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Bulut, “Kurumumuza yapılan başvurular e-devlet üzerinden, ALO 170 üzerinden ve e-İŞKUR üzerinden yapılmaktadır. Vatandaşlarımız bu pandemi döneminde şahsen başvuru almamaktayız. Vatandaşlarımız kurumumuza gelmeden tüm işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca Milli Eğitim ile ilgili Toplum Yararına Programlar (TYP) başvuruları henüz sonuçlanmadı, ikinci bir emre kadar beklemekteyiz. Pandemiden dolayı Sağlık Kurulunun alacağı karardan sonra ilan edeceğiz.” dedi.


Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.