DUVARLAR KALDIRILSIN TARİH NEFES ALSIN

Duvarlar kaldırılsın tarih nefes alsın çağrısında bulunan Vatandaşlar tarihi bölgeyi çevreleyen duvarlar kaldırılsın istiyor.

26 Eylül 2019 12:39

DUVARLAR KALDIRILSIN TARİH NEFES ALSIN
KARS PUSULA / ADEM ALP

Vatandaşlar tarihi bölgeyi çevreleyen duvarlar kaldırılsın. 

Vatandaşlar Kars Kalesi eteklerinde bulunan, Evliya Cami, Ulu Cami ve Kümbet camilerini çevreleyen yüksek duvarların kaldırılmasını istiyor. Geçmiş yıllarda bölgede camilerin restorasyon çalışmaları esnasında Erzurum Vakıflar Bölge müdürlüğü tarafından camilerin korunması adına çevre duvarları çekildi. Ancak geçtiğimiz yıl dönemin Kars valisi Rahmi Doğan’ın başlatmış olduğu Osmanlı Mahallesi projesi kapsamında bölgede ve camiler çevresinde bulunan gece konduların ve çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılmasının ardından üç tarihi yapı adeta gün yüzüne çıkartıldı.

Ancak vatandaşlar şimdi üç cami çevresinde bulunan duvarların da kaldırılmasını istiyor. Vatandaşlar bölge adeta turizm açık müzesi haline geldi ama tek sorun kaldı oda bu üç önemli tarihi yapı ve ibadet hane olan camilerimizin çevresinde bulunan metrelerce yükseklikteki duvarlar yetkililerin bu duvarları kaldırması durumunda tarih bir kez daha nefes almış olacak açıklamasında bulundular.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.