DUR DEMEK SENİN ELİNDE

08 Şubat 2021 16:43

DUR DEMEK SENİN ELİNDE

KARS PUSULA / ADEM ALP

“KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİMİNE DUR DEMEK SENİN ELİNDE”
İnsanların atmosferdeki kimyasal dengeye müdahale etmesi ile iklimde görülen değişiklikler, Küresel İklim Değişimi başlığı altında Dünya'yı tehdit etmektedir. Bu nedenle ''Senin Elinde'' sloganı ile bir proje başlatıldı. Bu projeye Kars Alpaslan Anadolu Lisesi de katıldı.
Kars Alpaslan Anadolu Lisesi İngilizce öğretmeni Kadriye Yenigün Kesgin koordinatörlüğünde eTwinning portalı üzerinden Türkiye genelinde Ocak ayında 10 okulun katılımıyla hayata geçirilen eTwinning projesi, pandemi döneminde vakit geçirme ve kendilerini geliştirme anlamında öğrencilere soluk aldırdı. Bu projede öğrenciler web2 araçlarını kullanarak teknoloji ile yakından ilgileniyor ve kendilerini geliştiriyorlar. Balıkesir, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Ordu ve Tokat illerinden de ortakları bulunan projede çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.
Konu ile ilgili açıklama yapan Kars Alpaslan Anadolu Lisesi İngilizce öğretmeni Kadriye Yenigün Kesgin, “İnsanların atmosferdeki kimyasal dengeye müdahale etmesi ile iklimde görülen değişiklikler, Küresel İklim Değişimi başlığı altında Dünya'yı tehdit etmektedir. ''Senin Elinde'' sloganı ile yola çıktığımız bu proje ile fosil yakıt kullanımını azaltıp, atık maddeler ile mücadele ederek doğal yaşam alanımıza tercihlerimizle ve tasarladığımız ürünlerle sahip çıkmayı hedeflemekteyiz.” Dedi.
Kesgin; Proje bitirildiğinde beklenen sonuçlar şunlardır: Atmosferdeki sera gazı salınımı azaltılmış olacak. Enerji verimliliğine katkı sağlanacak. Tüketim alışkanlıklarımız değişecek. Ekolojik ürün tasarılarımız gelişecek. Plastik kullanımı azaltılacak. Eski ürünleri atmak yerine onarmanın önemi kavranacak. Geri dönüşüm konusunda bilinç kazanılacak. Bütün bu etkinliklerin yaygınlaşması ile daha fazla kitleye ulaşılacaktır. Çevre bilinci gelişecek, ormanlarımız korunacak açıklamasında bulundu.

Proje sosyal medya linkleri
*https://www.youtube.com/channel/UCwuySVd0mvwJKwxLvGRk4EQ

*https://www.instagram.com/k_i_d_d_s_e/?igshid=p0mtf656lqzu

*https://kureseliklimdegisiminedurde.blogspot.com/

*https://www.facebook.com/groups/226731805838196/

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.