CHP İL BAŞKANI TORAMAN TÜRKİYE ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKELER KATEGORİSİNDE

H.Düzenleme : 10 Aralık 2020 17:17
H.Ekleme 10 Aralık 2020 17:26

CHP İL BAŞKANI TORAMAN TÜRKİYE ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKELER KATEGORİSİNDE

KARS PUSULA / ADEM ALP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars İl Başkanı Taner Toraman, Türkiye’nin, “Özgür Olmayan Ülkeler” kategorisinde yer aldığını ve son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke konumuna düşürüldüğünü söyledi.
10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle Başkan Toraman Kars’ın Selim İlçesinde basın açıklaması yaptı. Başkan Toraman yaptığı açıklamada, 10 Aralık tarihinin sahip olduğumuz hakların kilometre taşı olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72. yılı olduğunu hatırlattı.
Başkan Toraman açıklamasında, beyannamenin kabulünün yıldönümünde; ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söyleyebilmekten ve COVİD-19 salgınında sağlıklı yaşam hakkını kullanabilmekten ne yazık ki çok uzak olduğunu ileri sürdü.

Türkiye’nin “Özgür Olmayan Ülkeler” kategorisinde yer aldığını da belirten CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, “İçinde yaşadığımız tek adam rejimi; hukukun üstünlüğünün değil üstünlerin hukukunun meşrulaştırılmaya çalışıldığı çarpık, çürümüş bir rejimdir. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından, tek adam rejiminin yarattığı 20 Temmuz sivil darbesiyle birlikte ülkemizde hak ihlalleri katlanarak artmıştır.    Ülkemizin hak ve özgürlükler karnesi, eşit-Özgür ve adil bir dünya için mücadele eden bizler ve hak savunucuları açısından hak etmediğimiz bir utanç tablosudur.

Türkiye, “Özgür Olmayan Ülkeler” kategorisinde yer almış, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke konumuna düşürülmüştür.  Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde; Türkiye 2020 yılında 128 ülke içinde 107. Sıraya gerilemiş, Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda, 9 bin 250 başvuruyla ikinci sırada yer almıştır. Barış Bildirisine imza atan akademisyenlerin, düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin haklarının ihlal edildiğine ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin Temmuz 2019’daki kararına rağmen OHAL Komisyonu tarafından hala görevlerine iade edilmemişlerdir. KHK ile ihraç edilen, haklarında soruşturma sonrasında takipsizlik ya da beraat kararı verilen vatandaşlar, yargı önünde aklanmış olmalarına rağmen, yargı kararları hiçe sayılarak görevlerine iade edilmemiş, çoklu hak ihlalleri ile baş başa bırakılmıştır.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan ve 37. Olağan Kurultay Delegelerinin tamamı tarafından imzalanan (2.Yüzyıla Çağrı) Beyannamemizde de yer aldığı üzere; İktidarımız döneminde; Güçlendirilmiş Demokratik Parlementer Sisteme geçilecektir. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacaktır. Meslek Örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşları üzerinde ki her türlü baskıya son verilecektir. Medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacaktır. Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır. Toplumsal barış ve huzurun sağlanması için başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunlarımız demokrasi temelinde ve TBMM’nin öncülüğünde çözülecektir. Toplumsal barışın kalıcı hala getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yeraltı suç örgütleri ile mücadele ödün vermemeksiniz sürdürecektir. Türkiye’nin tam bağımsızlığı demokrasi ve üniter yapısı güçlendirilecektir. Kadın erkek fırsat eşitliği sağlanacak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi öncelikli bir devlet politikası haline getirilecektir. Cumhuriyet Halk Partisi; sağlık hakkından yaşam hakkına, eğitim hakkından barınma hakkına teme haklarımızın önünde ki erişim engellerinin kaldırılmasının ve İnsan Hakları ihlallerinin önlenmesinin güvencesidir.  Saray iktidarı unutmamalıdır ki bütün insanlar Özgür, Onur ve haklar bakımından eşit doğar. Dokunulmaz, dokunulamaz, devredilemez, ertelenemez. Olan temel hak ve hürriyetleri hiç kimsenin, hiçbir rejimin, hiçbir iktidarın geri alma hakkı yoktur.” dedi.

 

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.