CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Kars'ta Vatandaşlarla Buluştu

21 Ekim 2021 21:11

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Kars'ta Vatandaşlarla Buluştu

KARS PUSULA / ADEM ALP

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çeşitli programlara katılmak üzere bugün Kars'a geldi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ilk olarak Susuz İlçe Belediyesini ziyaret etti. Belediye önünde vatandaşlarca karşılanan Kılıçdaroğlu, Kafkas Dans Grubu'nun gösterisini izledi. Burada Türk bayrağı takdim edilen Kılıçdaroğlu, bayrağı öperek teslim aldı.
Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur'u makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu, belediyenin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kılıçdaroğlu, sonrasında ilçe belediye binasında Cilvuz Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi kadınlarla kahvaltıda buluştu. Kooperatif Başkanı Kader Yazar'ın, Kılıçdaroğlu'na çalışmalara ilişkin bilgi aktardığı program, basına kapalı devam etti. Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, kahvaltı sonrası aynı ilçedeki Çamçavuş köyüne geçti. Şehit Polis Olgun Kurbanoğlu Taziye Evi'nde köy halkıyla buluşan Kılıçdaroğlu'na, köylüler sorunlarını aktardı. Vatandaşların su sorunu yaşadıklarını bildirmesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Bu köyün su sorununu halledeceğim." dedi. Vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektiren Kılıçdaroğlu, daha sonra köyden ayrıldı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars'ta esnaf ziyaretinde bulunarak sorunlarını dinledi. Çeşitli programlara katılmak üzere Kars'a gelen Ortakapı Mahallesi Kasaplar Hali Sokak'taki esnafı ziyaret eden Kılıçdaroğlu, buradaki bir çay ocağında vatandaşlarla oturup çay içti. Vatandaşların ve esnafın sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, sorunların çözümü için çalışacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, bir vatandaşın sorunlarını dinlerken "Az kaldı, sabredin, sorunları çözeceğiz, sorunları biliyoruz, birlikte çözeceğiz. Az kaldı, sandık gelecek." dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars'ta sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarla bir araya geldi. Kars İl Kültür Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda STK'lar ve muhtarlara seslenen Kılıçdaroğlu, "Kars'ta milletvekilimiz yok. Bunun kabahati Karslılarda değil. CHP'nin Genel Başkanı olarak söylüyorum kabahati bizde. Vatandaşın sofrasına ortak olmadığınız zaman, biraz uzak biraz mesafeli olduğunuz zaman niye size oy versin? Kendi kabahatimizi de anlatmak için buradayız. Vatandaşın sofrasına ortak olmadığınız zaman, oturup dinlemediğiniz zaman, biraz uzak, biraz mesafeli olduğunuz zaman niye size oy versin" dedi.
Kars'ın ciddi bir genç nüfus kaybı olduğuna dikkat dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Kars neden son 20 yıldır kan kaybediyor? Kars'ın genç nüfus kaybı var. Kars'ın geleceği açısından büyük risk. Gençlerin burada kalması, üretmesi, evlenmesi lazım. Turist olarak İstanbul'a, İzmir'e gidebilir. Herkesin karnı sadece İstanbul'da doyarsa Kars ne olacak? Geçmişte bu bölgeye özel sektör yatırımlar yapmamıştı. İmkanlar daha iyi yerde, daha iyi gelir sağlıyorsa orada yatırım yapacaktır ama devlet öyle değildir. Devlet sosyal devlettir. O zaman buralara ciddi yatırımlar yapılmıştı ama bunlar özelleştirildi. Dolayısıyla burada da ciddi bir ekonomik kayıp olmaya başladı. Ağrı'da da, Ardahan'da da aynı durum var. Anadolu'da, Güneydoğu'ya bakın hepsinde aynı sorun var. Buralar bizim toprağımız değil mi neden buralara yatırım yapılmıyor" diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, "Tarım ve hayvancılık için biçilmiş kaftan. Etinin en lezzetli olduğu bölge işte bu bölgedir. Bu kadar değerli bir coğrafya başka bir ülkede hemen hemen hiç yok. Besiciler de şikayetçi. Kars'ta küçük bir gezi yaptık herkes burnundan soluyor. Tam bir sorunlar yumağı. 'Çocuğum işsiz' diyenlerin yüzde 90'ı anneler. Farklı bir tablo içindeyiz; Türkiye olarak, bu kadar bunalmamıştık" şeklinde konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ardından Kars'ta partisine yeni katılanlara rozet taktı. Kılıçdaroğlu, bir otelde düzenlenen yeni üye katılım töreninde yaptığı konuşmada, CHP rozetini taşımanın sorumluluk üstlenmek olduğunu söyledi.

 

 

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.