Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıl dönümü

18 Mart 2024 14:32

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıl dönümü

KARS PUSULA / ADEM ALP

 Kars'ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi. Garnizon Şehitliğindeki tören, Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ziya Polat ile 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenlimez'in Şehitlik anıta çelenk sunmasıyla başladı.
Kars'ta kar yağışı altında gerçekleşen programda, çelenklerin anıta sunulması sonrası Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Ardından Vali Polat, ve beraberindekiler, şehitlikteki müzeyi gezip mezarlara karanfil bıraktı.Vali Ziya Polat, tüm şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek, "Ani'nin fethi ile başlayıp Çanakkale'yle devam eden ve Kurtuluş Savaşı'yla sonuçlanan şanlı destanlarımız göstermiştir ki Türk milleti inanç, cesaret, mertlik ve yiğitlik abidesidir. Yüce milletimiz, vatanımızın yılmaz bekçisi olduğunu, Sarıkamış'tan Gelibolu'ya, Karadeniz'den Akdeniz'e kadar Anadolu coğrafyasına nakış nakış işlemiştir." dedi.Buradaki törenin ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda devam eden etkinlikte şiirler okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapıldığı programda, tiyatro gösterisi sunuldu.Ayrıca ortaokul öğrencileri "Destandır Çanakkale" projesiyle Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesinde oratoryo gösterisiyle Çanakkale şehitlerini andı.
Törene Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ziya Polat,Ak Parti Kars Milletvekili Adem Çalkın, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenlimez, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez, Kafkas Ünivesitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. 

 

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.