Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Kars'ta Törenle Anıldı

10 Kasım 2023 12:58

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Kars'ta Törenle Anıldı

KARS PUSULA / ADEM ALP

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 85’inci yılında Ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da düzenlenen törenler ve çeşitli etkinliklerle anıldı. 
Anma etkinlikleri kapsamında Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtına protokol sırasına göre çelenkler sunuldu ve il genelinde ‘Tİ’ sesi eşliğinde 2 dakikalık Saygı duruşunda bulunuldu. Ardından da İstiklal Marşının ikinci kıtasında tüm bayraklar Mustafa Kemal Atatürk’ün yasını tutmak için yarıya indirildi. Buradaki töreninin ardından anma programı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonuna devam etti. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından 10. Yıl Nutku'nun 2 dakikalık bölümü dinlendi ve İstiklal Marşı okundu. Atatürk ve 10 Kasım’ın anlam ve önemini belirten konuşmanın yapıldığı anma etkinliği Atatürk'ün Biyografisi ve şiirlerin okunması, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Ataya Cevabı ‘Atatürk'e ağıt’ adlı pandomim gösterisi ve Atatürk'ün sevdiği şarkı ve türkülerin okunmasıyla son buldu.
Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ziya Polat yayınladığı anma mesajında, Cumhuriyetimizin kurucusu ve mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 85’inci yıldönümünde rahmet, minnet ve saygıyla andıklarını söyledi.
Konuşmasında “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tarihe iz bırakan bir lider ve komutan yapan en büyük özelliği, milletine duyduğu sonsuz güven ve inançtır.” Diyen Vali Polat, “Nitekim; 1919’da Samsun’dan başlattığı milli kurtuluş mücadelemizi, 1923’te Ankara’da Cumhuriyeti kurarak taçlandırmış, milletimize çizdiği çağdaş uygarlık yolu ile adını tarihe altın harflerle yazdırmış, kahraman bir asker ve büyük bir devlet adamıdır. Askeri ve siyasi başarıları, öngörüleri, eserleri ve inkılâplarıyla tarihin akışını değiştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük emeli, Türk Milleti’nin medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını sürdürmesiydi. Yaşamına sığdırdığı büyük başarılarla dünya milletlerine de örnek olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemiz için ortaya koyduğu vizyonu ve bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni kuruluş ilkelerine bağlı kalarak, temel değerlerimizi koruyarak, kazanımlarımızı arttırarak, ülkemizi hak ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma gayreti içerisinde, bütün değerleriyle yaşatıp, geliştirerek gelecek nesillere devredeceğiz. İnanıyoruz ki, gelecek nesillerimiz de Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak için aynı azim ve kararlılıkla mücadele vereceklerdir.
Bu duygu ve düşüncelerle; vefatının 85’inci yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadelemizin kahramanlarını, aziz şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.” Dedi.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.