Başkan Hagi açıkladı, Tarım arazileri zor durumda

28 Haziran 2024 13:04

Başkan Hagi açıkladı, Tarım arazileri zor durumda

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars’ta son günlerde etkili olan sağanak yağış ve soğuk hava tarım arazilerini olumsuz etkiledi. Digor Ziraat Odası Başkanı İsmet Hagi, bu yıl verimin düşük olacağının tahmin edildiğini söyledi. 
Toplam 380 bin ekilebilen tarım arazisine sahip Kars’ın Digor ilçesinde üreticiler ekinlerini geçtiğimi ay ekti. Sağanak yağış ve soğuk hava nedeniyle üreticilerin ektikleri ürünlerden istenilen rekolteyi alamayacağı tahmin ediliyor.
Bu yıl ekinlerin istenilen boyuta gelmediğini söyleyen Digor Ziraat Odası Başkanı İsmet Hagi, “Tarım arazileri bu sene yağışlar biraz fazla olması ve havanın soğuk olmasından dolayı ekinler istenilen boyuta gelemedi. Bazı bölgeler biraz iyi ama yüksek bölgelerde üreticilerin sıkıntıları var, bu sene verim biraz düşük olması tahmin ediliyor.” dedi. 
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yüzde 50-60 hibesiyle ekilen tritikale yem bitkisinin Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alınması için çalışmaların sürdüğünü de kaydeden Hagi, “Digor'da bölgesinde toplam 39 köyümüzün desteklemeye giren tarım arazi toplamı 380 bin dönümdür. Destekleme anlamında mazot, gübre ve yem bitkileri desteklemelerini alıyoruz. Bu yılki yem bitki destekleri henüz açıklanmadı, inşallah bakanlık ekim ayında açıklayacak. Ayrıca açıklanan arpa, buğday fiyatları çiftçilerimizin biraz beklentisinin altına düştü. Ama yine Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ürünleri satın alması çiftçileri zahirecilerden kurtardı. Arpa, buğday alımı var ama tritikale alımı şuan yok. Tritikaleyi de Tarım ve Orman Bakanlığı bu sene hemen hemen bölgemizde yüzde 50-60 hibeyle de dağıtmıştı. Toprak Mahsulleri Ofisi bu ürünleri almazsa bu ürün çiftçilerin elinde kalacak. Bu durumun çözülmesi için gerekli çalışmalarımız da sürüyor.” ifadesini kullandı.

 

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.