Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kars'ta Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs 2022 19:29

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kars'ta Coşkuyla Kutlandı

KARS PUSULA / ADEM ALP

Kars’ta 103 yıllık ‘19 Mayıs’ coşkusu yaşandı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Kars'ta da 103’üncü yılında coşkuyla kutlandı.
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğinde armağan ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı geniş katılımlı, şenlik şekilde ve güzel havada gerçekleştirildi. Samsun’dan getirilen Türk Bayrağı bir atlet tarafından Kars Valisi Türker Öksüz’e öpülerek temsil edildi. Vali Öksüz de Türk Bayrağını öperek teslim aldı.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nedim Arslan’ın Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan 19 Mayıs coşkusu, bir dizi etkinliklerle devam etti. 
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nedim Arslan’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Kars Fen Lisesi öğrencilerinden Umut Pakır da gençlik adına bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından da öğrenciler ’19 Mayıs’ konulu şiirler okudu. Etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen program akışı şu şekilde gerçekleştirildi:19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yapılan atletizm yarışlarında dereceğe girenlere madalyaları Kars Valisi Türker Öksüz tarafından verildi. Minik öğleciler ile gençlerin judo, jimnastik ve güreş dallarındaki spor gösterileri güne renk katarken, Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerin müzik gösterisinin ardından Halk Eğitim Merkezinin Kafkas ve Mahalli folklor gösterileri beğeni ile izlendi. 19 Mayıs coşkunun yaşandığı tören alanında günün anlam ve önemini anlatan Kars Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nedim Arslan, gençlere seslendi. 19 Mayıs 1919’un Türk tarihinin en önemli ve müstesna dönüm noktalarından biri olduğunu hatırlatan Müdür Arslan, “Bugün ve bu bayram, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından sizlere ithaf ve armağan edilerek ölümsüzleştirilmiş ve aynı zamanda aziz milletimizin gençliğine duyduğu güven ve ümit tescillenerek teyid edilmiştir. Bu ithaf ve armağan elbette sizler için hem büyük bir onur ve hem de omuzlarınızda çok önemli ve kutsal bir emanet ve sorumluluktur. Sizler eşsiz bir kültür ve medeniyetin mirasçıları olarak, tevarüs ettiğiniz bu kıymetli hazinenin gereği sorumluluklarınızı elbette layıkıyla taşıyacak; milletimizin istiklal ve istikbali, izzet ve selameti için kendinizi her an ve durmadan geliştirecek, hızla değişen, dönüşen ve maalesef evrensel değerlere tutunmakta artık güçlük çeken dünya için, yeniden ümit ve umut, nefes ve soluk olacaksınız dedi.
Törene, Vali Belediye Başkanı Türker Öksüz, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Kars Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Kars İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci ile vatandaş katıldı. 

 

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.