Ardahan'da KÜSİ toplantısı yapıldı

H.Düzenleme : 27 Aralık 2020 10:17
H.Ekleme 27 Aralık 2020 10:23

Ardahan'da KÜSİ toplantısı yapıldı

KARS PUSULA / ADEM ALP

Vali Hüseyin Öner Başkanlığında, Ardahan sanayisine ilişkin politika ve stratejileri belirlemek, sorunları tartışmak ve çözümler üretmek amacıyla Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) İl Planlama ve Geliştirme Kurulu toplantısı yapıldı.
Toplantıya Vali Hüseyin Öner’in yanı sıra Belediye Başkanı Faruk Demir, ARÜ Rektörü Mehmet Biber, Vali Yardımcısı Mustafa Gürbüz, TSO Başkanı Çetin Demirci, İlçe Kaymakamları ve ilgili kurum yetkilileri katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Hüseyin Öner, “Günümüz dünyasında ülkelerin gelişmişliklerinin temelini, akademik alanda üretilen bilginin teknolojiye ve üretime dönüştürülerek ekonomiye aktarılması oluşturmaktadır” dedi.
Bilime, teknolojiye, AR-GE’ye ve yeniliğe kaynak ayıran ülkelerin sosyal ve ekonomik rehaf sağlama açısından diğer ülkelere göre daha ileri seviyede olduklarına işaret eden Vali Öner daha sonra şunları söyledi:
“Günümüzde yaşanan küresel rekabet, işletmeleri, yeni bilgiler ışığında yeni ürün ve üretim yöntemlerine geçmeye zorlamaktadır. Bu noktada bilginin kaynağı üniversiteler ile yenilikçi ürünler üretecek olan sanayi kesiminin kamunun yol göstericiliğinde bir raya gelmeleri büyük önem arz etmektedir. Bu noktada, bilim, teknoloji, AR-GE ve yenilik ekosisteminin sürdürülebilmesini teminen kamunun üzerine düşen görev doğrultusunda çeşitli araçların teşvik edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu araçların, en başında ise bilimsel çalışmaların katma değere dönüşmesini sağlayacak Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği (KÜSİ)’nin geliştirilmesi konusu gelmektedir. Ülkemizde bu konu uzun yıllar ilgili kesimlerin gündeminde olmuş ancak güçlü, işleyen ve sürdürülebilir bir yapı kurulamamıştır.  Ülkemiz sanayisinin daha rekabetçi bir yapıya kavuşması, bilim, teknoloji, AR-GE, yenilikçi ve girişimcilik temelli bir dönüşümün sağlanması, daha modern, rekabetçi ve üretim gücü daha yüksek bir Türkiye hedefine ulaşılabilmesi için önemli fonksiyonlar ifa edecek KÜSİ kurullarının ülkemizin gelişmesinde büyük katkılar sağlayacağı inanıyorum.”

Toplantıda sunumlar yapıldı ve karşılıklı değerlendirmelerde bulunuldu.
 

 

 

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.