Ardahan'da “İlk Adım Çevre Yürüyüşü” etkinliği düzenlendi

06 Haziran 2022 09:03

Ardahan'da “İlk Adım Çevre Yürüyüşü” etkinliği düzenlendi

KARS PUSULA / ADEM ALP

 5 Haziran ‘Dünya Çevre Günü’ dolayısıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 81 ilde eş zamanlı icra edilen “81 İlde 81 Milyar İlk Adım Çevre Yürüyüşü” Ardahan’da, protokol üyeleri ve çocukların katılımı ile gerçekleştirildi.
        Etkinlik çerçevesinde, 80. Yıl Şehir Stadyumunda başlayan ve ‘çevre koruma’ farkındalığı oluşturmak için pankartlar eşliğinde yapılan yürüyüş, Milli Egemenlik Parkında sona erdi. Burada düzenlenen programda bir konuşma yapan Ardahan Valisi Hüseyin Öner, her bireyin doğal olarak çevrenin birer üyesi olduğunu söyledi: 
    Vali Öner; “Ülkelerin kalkınmalarında toplum, çevre ve ekonomi üçlü saç ayağının büyük önem arz ettiği bilinmektedir. Ekonomik kalkınmaya her fırsatta vurgu yaparken, toplum olarak bazen çevreye karşı duyarlı olmayabiliyoruz. Oysaki doğduğumuz günden itibaren hepimiz çevrenin birer doğal ferdiyiz ve ayrılmaz bir parçasıyız. Dünya nüfusu şu an 7 milyarı geçti ve 2050’de 9 milyar olacağı öngörülüyor. Oysa çevre dediğimiz ve bir parçası olduğumuz tabiat aynı, değişmiyor ya da insanoğlunun olumlu faaliyetleri sonucu çok sınırlı değişiyor. Ancak çevreye zarar verici faaliyetlerimiz sonucu tabiatımız maalesef çok olumsuz yönde etkileniyor. İklim değişiklikleri günümüzde en bilinen ve tüm dünyanın somut bir biçimde yaşadığı çevreye ve atmosfere zarar verici faaliyetlerimiz sonucunda başımıza gelen çevresel felaketlerden biridir. Buradan şunu anlamamız gerekiyor; çevre duyarlılığı konusunda artık her birimizin birtakım önlemler alması kaçınılmazdır. Ümidimiz odur ki, geleceğimiz olan çocuklarımız, gençlerimiz, gelecekte daha güzel, bozulmamış ve korunan bir çevrede, güzel bir ülkede, güzel bir dünyada yaşasınlar.”
        Vali Öner; “Değerli katılımcılar, içinde yaşadığımız çevreyi kirletenler, korumayanlar, başta kendisini tehdit ettiği kadar bütün toplumu, bütün insanlığı da tehdit ediyor. Bu durum ne yazık ki gelecek nesillerin hayatını bile tehlikeye atacak boyutlara ulaşabiliyor. Çevre kirliliği, dünyamızın, diğer tüm canlıların varlığın ve hayvanların yaşamını tehdit ediyor. Günümüzde artık, çevre kirliliği tehdidinin ileri boyutlara ulaştığını ve geleceğimizi tehdit ettiğini bütün dünya görmeye başladı. Biz de buradan ders çıkaracağız ve bu tehdidin daha ileri boyutlara gitmemesi, daha büyük tehlikelere yol açmaması için duyarlılığımızı arttıracağız, davranış şekillerimizi değiştireceğiz. Kıymetli konuklar, devletimiz özellikle son 10-15 yıldır çevre bilinci noktasında önemli proje ve çalışmalar yapmaktadır. Son yıllarda çevre bilinci noktasında hayata geçirilen ve Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himaye ettiği Sıfır Atık Projesi bu noktada önemli bir adımdır. İlimizde de bizzat yürüttüğümüz bu proje ile vatandaşlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız hem çevre bilincine erişiyor, hem de bir takım sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlıyor. Bu noktada her birimiz de içtiğimiz suyun temizliğini, nefes aldığımız havanın ne kadar temiz olduğunu üzerinde yaşadığımız topraktan yetişen sebzenin, meyvenin, hububatın, tükettiğimiz gıdanın ne kadar güvenli olduğunu ve çevreye duyarlılığımızı sorgulayarak çevre bilinci konusunda önemli yol kat edebileceğimizi ümit ediyorum.”
        Vali Hüseyin Öner, “Değerli Davetliler, toplumun tüm kesimlerine hitap etmeye yönelik farkındalık oluşturmayı amaçladığımız Çevre Haftası Etkinliklerimizle inşallah ilimizde de bu anlamda dikkat çeken bir etkinlik programı uygulamış olacağız. Çevre konusunda daha duyarlı bir toplum yapısına erişme ümidiyle 5 Haziran Dünya Çevre Gününü ve Çevre Haftasını kutluyor, sağlıklı ve mutlu yaşam dileklerimle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”
        Vali Öner’in, konuşmasının ardından katılımcılar ile birlikte çevreyi koruma konusunda duyarlılık oluşturmak ve sıfır atık projesine dikkat çekmek amacıyla açılan stantları gezdiler.

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.