Ak Parti'den 5 Haziran Basın Açıklaması

05 Haziran 2021 16:13

Ak Parti'den 5 Haziran Basın Açıklaması

KARS PUSULA / ADEM ALP

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla AK Parti Kars Teşkilatı basın açıklaması gerçekleştirdi. AK Parti Kars İl Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Ülhak Ayvazoğlu 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Kars Millet Bahçesinde basın açıklaması yaptı.
Ak Parti Kars İl Başkan Yardımcısı Naim Kaya, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Muammer Sancar, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Zelal Sara, Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Fatih Bayrambey ve partililerin katıldığı basın açıklamasında, AK Parti Kars İl Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Ülhak Ayvazoğlu şu ifadelere yer verdi.
Ayvazoğlu; Bir yılı aşkın zamandır hepimizin en önemli gündemlerinden biri olan, her birimizin hayatına dokunan ve yaşamımızı büyük ölçüde etkileyen korona virüs salgını sürecini yaşıyoruz. Salgınla mücadele konusunda ülkemizin aldığı kapsamlı önlemler sayesinde, uzun zaman sonra ilk kısıtlamasız Cumartesi gününde 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle bugün Fethiye Camii, Kars Kent meydanı Parkı’nda bir aradayız. Etkilerini hayatın her alanında hissetmeye devam ettiğimiz salgın süreci tüm insanlığa bir nefes sıhhatin önemini gösterdiği gibi, uzun zaman evlerinde kalmak durumunda kalan bizler için de açık ve yeşil alanların, ailelerimizle, arkadaşlarımızla birlikte güzel vakit geçireceğimiz sosyalleşme alanlarının ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur.
“Kademeli normalleşme dönemi” olarak tanımladığımız bu dönemde maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet etmeyi sürdürerek daha güzel günlerin yakın olduğuna inanıyoruz. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak; doğaya, çevreye ve bütün yaratılmışlara hürmet gösteren, onların haklarına saygı duyan, her canlının hukukunu koruyan bir anlayışı temsil ediyoruz. Milletimizin yüksek teveccühüyle ülkemize kesintisiz hizmet etme gururunu taşıyan AK Parti kadroları olarak ülkemizin son 19 yılına damgasını vuran çalışmalarımızı bu bilinçle ve büyük bir gayretle sürdürüyoruz dedi.
Ülhak Ayvazoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; Ortak geleceğimiz olan çevreye bakışımızı inanç ve medeniyet değerlerimizden aldığımız güçlü referanslar belirlemektedir. Şehirlerimizin merkezlerinde açık ve yeşil alanları herkes için erişilebilir kılan Millet Bahçeleri Projesi’ni hayata geçiren, tüm dünyanın gıptayla baktığı ve ilham aldığı Sıfır Atık Projesi’ni hızla gerçekleştiren, 2002’de 20,8 milyon hektar olan orman varlığımızı 22,7 milyon hektara ulaştıran ve ülkemizin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri haline gelmesini sağlayan, temiz denizlerimizin göstergesi sayılan mavi bayraklı plaj sayısını 127’den 519’a ulaştıran ve 2023’te dünya birinciliği hedefleyen, çevre dostu ulaşımı teşvik eden, atık su arıtma tesislerini tüm yurtta yaygınlaştıran, korunan alanlarımızı 2 kat arttıran AK Parti’miz gerçek anlamda çevreci kimliğini, gerçekleştirdiği her çalışmasıyla ve geleceğe dair güçlü hedefleriyle ortaya koymuştur. AK Parti iktidarlarımız ile şehirlerimiz, 2002 öncesi dönemde görmediği hizmetlerle buluşmuş ve daha da güçlenmiştir. Özellikle çevrenin korunması ve tüm değerleriyle yaşatılması bağlamında, ülkemizin dört bir yanındaki sayısız hizmet, AK Parti’mizin bu husustaki kararlı duruşunun da en önemli göstergelerindendir. Kıymetli Basın Mensupları, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Çevrecilik lafla olmuyor, çevrecilik ispat-ı vücutla oluyor; bunu yapan da biziz.” sözünün altını bugün buradan kalın çizgilerle bir kez daha çizmek istiyoruz.
AK Parti’nin en önemli özelliği, hizmette sınır tanımaması ve siyasetini de eser üretme gayesi temelinde konumlandırmasıdır. Ülkemizin hangi köşesine, hangi şehrimize bakılırsa bakılsın işte bu büyük eserleri görmek mümkündür.
Fethiye Camii Kent Meydanı; Kars İlimize Çevre Şehircilik Bakanlığı Tarafından 2002 – 2021 Tarihler Arasında Toplamda; 2 Millet Bahçesi, 742 Yapı denetimi kapsamında denetlenen yapı, 1 atık su arıtma tesisi, 76 sıfır atık uygulamasına geçen kuruluş, 47.932,91 m2 Millet bahçesi, 2 hava kalitesi izleme istasyonu, 2003- 2020 tarihleri arası ilimizdeki belediyelere 28 adet çevre temizlik araçları hibe ettik.
2.5 Milyar TL yatırım yaptık, 3.991 konut, 5 spor salonu, 2 öğrenci yurdu, 1 lise, 2 hastane, 1 engelsiz yaşam merkezi, 4 ilköğretim, 8 cami ve 5 ticari ünite. Tabiat varlıklarını da koruyoruz. Kars İlimizde; 7 adet sit alanı ve 1 adet anıt ağaç bulunmaktadır. Her yaş kesimine hitap edecek. Günün her saatinde ve kışların sert geçtiği ilimizde yaz-kış kullanım potansiyeli olacak. Fethiye Camii ve çevresi, kent meydanı ve geçiş alanı olarak çalışacak. Yaya sürekliliğinin olduğu bölgede millet bahçesi ile halkımızın yeşil alandan faydalanmasına imkân sağlanmış olacak.
Temiz hava, sağlıklı yaşam sloganıyla 2 hava kalitesi izleme istasyonu Son 5 yılda; %35 partikül madde ortalamasında, %18 kükürt dioksit ortalamasında azalma sağlanmıştır. Yaşanabilir Şehirler Kapsamında; Her ilimize bisiklet yolu, yeşil yürüyüş yolu, çevre dostu sokak ve gürültü bariyeri yapıyoruz.
2005 – 2020 Yılları Arası Köydes Destekleri Kapsamında İçme suyu, altyapı, yol ve sulama ihtiyaçlarını karşılamak ve köylerimizin hayat standartlarını yükseltmek için yatırım seferberliği başlattık. İlimizde 429 birimin içme suyu sorununu ortadan kaldırdık. Yol Ağını Tüm Köylerimize Ulaştırdık; 2.514 km stabilize yol ve 670 km asfalt yol yapıldı. Ve Basın Açıklamamıza fazla zaman almaması için eklemediğimiz nice yatırımlar... Gördüğünüz gibi çevreyi korumak ve yaşatmak konusunda güçlü bir iddianın sahibiyiz. Bugüne kadar ortaya koyduğu hedefleri bir bir gerçekleştiren AK Parti’miz dün olduğu gibi bugün de sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla yoluna devam etmektedir. Bugün Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından farklı şehirlerimizde açılışı gerçekleştirilecek 11 Millet Bahçesi ve diğer yatırımlar, çevreye saygılı şehirler ilkesi doğrultusunda hayata geçirdiğimiz yeni eserler olarak milletimize kazandırılacaktır. Değerli Basın Mensupları, Bugün dünyamız, çok ciddi çevre sorunlarıyla karşı karşıyadır ve bizler, yarın daha geç olmadan bu gidişatı tersine çevirebilecek, yarınlarımız için bugünden inisiyatif alacak son nesiliz. Bu nedenle AK Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı olarak “Cemre” ismini verdiğimiz çevre gönüllüleri hareketini 81 ilimizde 1000 gencin katılımıyla başlattık. Cemre nasıl havaya, suya ve toprağa düşerse işte çevre gönüllüleri hareketimiz de böyle içimize düştü. Bugünden sonra Cemreler tüm şehirlerimizde çalışmalarını sahada sürdürecek. İklim değişikliği, biyolojik çeşitliliğin yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalması, kuraklık, aşırı hava olayları, kirlilik gibi küresel çevre sorunları karşısında Türkiye olarak sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla adımlar atmaya devam ediyoruz. İklim değişikliği bir süredir mücadele ve uyum çalışmalarının ulusal çapta ve uluslararası platformda ele alındığı en önemli gündem maddelerindendir. Sn. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ülkemizin küresel meselelerdeki liderliği ve öncü rolü çok önemli olmakla birlikte biliyoruz ki bu mücadele için tüm dünyanın, şehirlerimizin ve her bir vatandaşımızın ortak çabası gereklidir İşte bugün, yüreklerimizde hissettiğimiz bu sorumlulukla 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre gönüllüsü Cemrelerle birlikte buradan çok güçlü bir mesaj veriyoruz: Doğanın sahibi değil, bir parçası olduğumuz bilinciyle gelecek nesillerimize; yeşiliyle mavisiyle daha temiz bir çevre bırakmak, farkındalık ve duyarlılık sahibi bireyler yetiştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.”
 

Yorum Yaz
Uyarı: Hakaret içeren Cümleler veya imalar, inançlara, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.